1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG 50QNED87B6A.AEK
50" QNED Mini LED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, E Rated
£799
Spread the cost:
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Awaiting stock
You can expect delivery within 10-14 days
Installation & Recycling Available**
Protection available from £7.99 p/m
Flexible Finance Options
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 50QNED87B6A
- Screen (Inches/Type) - 50 4K Ultra HD QNED MiniLED
- Operating System - WebOS
- LG's unique wide colour gamut technology delivers incredibly rich colour palette with Dynamic QNED Colour Pro
- Mini LED with Precision Dimming ensures the sharpest picture and reveals the finest details
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 721 x 1123 x 260

Energy
Rating
| Type | 50" QNED Mini LED Smart Television |
| Brand | LG |
| Model | 50QNED87B6A.AEK |
| Also known as: | 50QNED87B6A, 50QNED87B6AAEK |
| EAN: | 8806096761557 |
| LG's unique wide colour gamut technology delivers incredibly rich colour palette with Dynamic QNED Colour Pro | |
| Mini LED with Precision Dimming ensures the sharpest picture and reveals the finest details | |
| Awardwinning webOS brings advanced AI experiencespowered by Google Gemini and Microsoft Copilot | |
| The AI button unlocks AI Hub for a smart, personalised experience, secured by LG Shield |
| Display diagonal | 127 cm (50) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QNED MiniLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Motion interpolation technology | Motion Pro |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display refresh rates supported | 120 Hz, 144 Hz |
| Display diagonal (metric) | 1260 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-T, DVB-T2, DVB-S, DVB-S2, DVB-C |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | WebOS |
| Operating system version | 26 |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Built-in Chromecast | Yes |
| Video apps | Netflix, NOW TV, Amazon Prime Video, YouTube, DAZN, Disney+, Rakuten TV, Apple TV, RaiPlay |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Audio decoders | Dolby Digital |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth profiles | A2DP |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Frameless design | Yes |
| Stand type | Center stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Yes |
| Video formats supported | HEVC/H.265, AV1, VP9 |
| AI Upscale | Yes |
| Backlight dimming technology | Precision Dimming |
| Picture processor | a8 AI Processor 4K |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| Game features | Variable Refresh Rate (VRR), Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Dashboard, Game Optimizer, HGiG |
| Multi View | Yes |
| Parental control | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Headphone outputs | 0 |
| Common interface Plus (CI+) version | 2.0 |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Basic hotel mode | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Apple Siri | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 54 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 100 kWh |
| LG technologies (AV/TV) | AI Picture Pro, WOW Orchestra, WOW Interface, AI Acoustic Tuning, AI Object Remastering Pro, Dynamic Tone Mapping Pro, a8 AI Super Upscaling 4K, a8 AI Processor 4K Gen3 |
| Width (with stand) | 1123 mm |
| Depth (with stand) | 260 mm |
| Height (with stand) | 721 mm |
| Weight (with stand) | 16.4 kg |
| Width (without stand) | 1123 mm |
| Depth (without stand) | 29.7 mm |
| Height (without stand) | 652 mm |
| Weight (without stand) | 12.6 kg |
| Stand width | 500 mm |
| Stand depth | 260 mm |
| Package width | 1215 mm |
| Package depth | 172 mm |
| Package height | 810 mm |
| Package weight | 19.7 kg |
| Desktop stand | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | MR26GB |
| Digital Living Network Alliance (DLNA) certified | Yes |
1 year parts and labour. We advise that you register your LG appliance and activate your warranty at www.lg.com/uk/support/product-support/product-registration/.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.