2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Dyson PH05
De-Nox Humidify & Cool Purifier, Gold
£699
Free Delivery
Spread the cost:
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: 544587-01
- Function - Fan
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 923 x 220 x 155

| Type | De-Nox Humidify & Cool Purifier |
| Brand | Dyson |
| Model | PH05 |
| Also known as: | 544587-01 |
| EAN: | 5025155100769 |
| Noise level | 61.6 dB |
| Number of speeds | 10 |
| Suitable for room volume up to | 32 m³ |
| Timer duration (minimum) | 0.5 h |
| Timer duration (maximum) | 8 h |
| Air purifiers functions | Fan |
| Voice control | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Apple Siri | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Standby function | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Oscillation angle | 90° |
| Remotely operated | Yes |
| Automatic mode | Yes |
| Product colour | Gold, White |
| Built-in display | Yes |
| Placement | Floor |
| HEPA filter | Yes |
| HEPA class | HEPA 13 |
| Bacteria removal rate | 99.95% |
| Power consumption (max) | 45 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Battery type | CR2032 |
| Width | 220 mm |
| Depth | 155 mm |
| Height | 923 mm |
| Weight | 8.12 kg |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 340 mm |
| Package height | 1000 mm |
| Package weight | 12.4 kg |
| Remote control included | Yes |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £233 with a 3 month plan. Read More


Loading
You've added an item to your basket.