Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
TCL 55T6C-UK
55" Television
(Discontinued)
This item is not currently available
Available Screen Sizes
- 55"
- 75"
Service that goes further
- Product code: 55T6C-UK
- Screen (Inches/Type) - 55 4K Ultra HD QLED
- Operating System - Fire OS
- Fire TV experience built-in has everything you love in one place. Access your favourite content
- 4K HDR PRO combined with Quantum Dot provides a superior High Dynamic Range (HDR) experience delivering accurate colors and finest details
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 770 x 1224 x 292
F
Energy
Rating
TCL T6C QLED Fire TV Series combines 4K HDR PRO, QLED, Dolby Vision, HDR10+, Dolby Atmos, a slim bezel-less contemporary design and Fire TV.
On top, with Game Master and all latest best HDR formats supported (including HDR Dolby Vision, HDR10+, HDR10 and HDR HLG) this TV is the best companion to enjoy any HDR movies, sports and games.
TCL Fire TV is the latest generation of television featuring complete Fire TV experience built-in and including a Voice Remote with Alexa.
Thanks to ultimate 4K HDR picture quality and access to movies and TV shows you love, it delivers a TV experience that gets smarter every day. The Voice Remote Control with Alexa integrated button lets you do everything you'd expect from a remote—plus, easily launch apps, search for titles, play music, switch inputs, control compatible smart home devices, and more, using your voice.
High-end Ultra HD HDR picture quality. Smart and simple in every way. Just plug your TCL Fire TV, connect to Wi-Fi, and enjoy.
| Type | 55" Television |
| Brand | TCL |
| Model | 55T6C-UK |
| EAN: | 5901292526542 |
| Fire TV experience built-in has everything you love in one place. Access your favourite content - all through one home screen | |
| 4K HDR PRO combined with Quantum Dot provides a superior High Dynamic Range (HDR) experience delivering accurate colors and finest details | |
| HVA Panel: HVA represents the next generation of VA panels. HVA panels deliver High Contrast, Lower Energy Consumption and Wider Viewing Angle | |
| HDR Multi-Format: There are a lot of ways to get the best 4K HDR picture quality on the TV: HDR10, HDR HLG, HDR10+ , HDR DOLBY VISION. This TCL TV supports them all | |
| GAME MASTER: For gamers, a responsive TV is just as important as one with a good picture. With HDMI 2.1, and ALLM, you'll experience lowest latency and the best picture settings for gaming, automatically | |
| TCL's latest DLG technology (Dual Line Gate) brings a higher refresh rate and an improved game latency (120Hz Game Accelerator in FHD resolution) | |
| 120Hz Refresh Rate can be achieved by unique algorithm and technology. Only available on 55, 65, 75 and 85 models | |
| VOICE CONTROL: Easily control your TV with the included Voice Remote with Alexa. Change channels, adjust volume, open apps and much more | |
| DOLBY VISION & ATMOS* brings entertainment to life with dramatic imaging, incredible brightness, color, contrast, detail, and dimensionality | |
| Dolby, Dolby Vision, Dolby Atmos, and the double-D symbol are registered trademarks of Dolby Laboratories Licensing Corporation | |
| DTS:X delivers a 3D home audio experience like youve never heard before. Be prepared improved sound immersion and heightened realism make horror movies scarier, comedies more laugh-out-loud, and car chase scenes even more intense |
| Display diagonal | 139.7 cm (55) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 6000:1 |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display refresh rates supported | 50 Hz, 60 Hz, 120 Hz |
| Display diagonal (metric) | 1388 mm |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Fire OS |
| Operating system version | 8 |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Audio decoders | DTS:X, Dolby Atmos |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | SBC |
| Miracast | Yes |
| Product colour | Metallic |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Frameless design | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| Stand type | Legs stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game features | Game Master |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Common interface (CI) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| RF ports quantity | 2 |
| RF connector type | F, IEC |
| Consumer Electronics Control (CEC) | T-link |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 66 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 110 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| TCL technologies (AV/TV) | HVA Screen, Motion Clarity, Onkyo Sound |
| Width (with stand) | 1224 mm |
| Depth (with stand) | 292 mm |
| Height (with stand) | 770 mm |
| Weight (with stand) | 10.5 kg |
| Width (without stand) | 1224 mm |
| Depth (without stand) | 80 mm |
| Height (without stand) | 708 mm |
| Weight (without stand) | 10.2 kg |
| Stand width | 975 mm |
| Stand depth | 292 mm |
| Package width | 1360 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 828 mm |
| Package weight | 14.2 kg |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | RC833 |
Loading
You've added an item to your basket.