  • Product code: 55UV2F53DBU
  • Screen (Inches/Type) - 55 4K Ultra HD LCD
  • Operating System - VIDAA
  • Smart
  • 4K HDR
  • Warranty - 1 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 760 x 1233 x 257
E
Energy
Rating
Type 55" DLED Smart Television
Brand Toshiba
Model 55UV2F53DBU
EAN: 5055862343449
Smart
4K Hdr
Freely
Dolby Vision
Dolby Atmos
Voice Control
Display diagonal 139.7 cm (55)
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display technology LCD
Screen shape Flat
Native aspect ratio 16:9
Display brightness 350 cd/m²
Contrast ratio (typical) 5000:1
LED backlight Yes
LED backlighting type Direct-LED
Response time 9.5 ms
Native refresh rate 50 Hz
Display diagonal (metric) 1400 mm
Tuner type Analog & digital
Analog signal format system PAL I
Digital signal format system DVB-T, DVB-T HD, DVB-T2, DVB-T2 HD
Number of tuners 1 tuner(s)
Smart TV Yes
Operating system installed VIDAA
Timeshift Yes
Screen mirroring Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
Music apps Amazon Music, BBC Sounds
Sports apps BBC Sports
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Audio output channels 2.0 channels
Audio decoders DTS Virtual:X, DTS-HD, Dolby Atmos
Sound modes Classic, Custom, Flat, Movie, Music, Speech
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Ethernet LAN Yes
Bluetooth version 5.0
Wi-Fi Direct Yes
Miracast Yes
Browsing Yes
Web browser Yes
Product colour Black
VESA mounting Yes
Feet colour Black
Panel mounting interface 200 x 200 mm
Introduction year 2024
Stand type Legs stand
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Noise reduction Yes
Game mode Yes
Teletext function Yes
Subtitles function Yes
Dolby Vision Yes
4K Ultra HD upscaling Yes
Auto standby Yes
Parental control Yes
USB recording Yes
USB playback Yes
HDMI ports quantity 3
USB 2.0 ports quantity 2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity 0
Common interface Plus (CI+) Yes
HDMI version 2.1
Audio Return Channel (ARC) Yes
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB connectivity Yes
Component video (YPbPr/YCbCr) in 0
Composite video out 0
Digital audio optical out 1
Digital audio coaxial out 0
Digital audio coaxial in 0
Headphone outputs 1
Headphone out Yes
RF ports quantity 1
Control type Buttons
Voice control Yes
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
Programming period 7 day(s)
On Screen Display (OSD) Yes
Auto power off Yes
Sleep timer Yes
Works with Amazon Alexa Yes
Works with the Google Assistant Yes
Power consumption (typical) 64 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (SDR) E
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 64 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 124 kWh
Power consumption (max) 124 W
Energy saving mode Yes
Power supply type Internal
Width (with stand) 1233 mm
Depth (with stand) 257 mm
Height (with stand) 760 mm
Weight (with stand) 12.4 kg
Width (without stand) 1233 mm
Depth (without stand) 87 mm
Height (without stand) 712 mm
Weight (without stand) 12.3 kg
Screws included Yes
Quick start guide Yes
Package width 1325 mm
Package depth 145 mm
Package height 820 mm