Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Vogel's TVM 5505
TV Wall Bracket, Black
£66
Save £3
Was £69
£72 with delivery
- Product code: 5855050
- Hang your TV with confidence - thanks to the GuidanceSystem
- Only 1.3 cm from the wall - Our thinnest wall mount
- Designed for premium large TVs
- Super safe - Your TV is locked in place
- Ideal for wooden studs - Thanks to double row of drill holes
| Type | TV Wall Bracket |
| Brand | Vogel's |
| Model | TVM 5505 |
| Also known as: | 5855050 |
| EAN: | 8712285413605 |
| Hang your TV with confidence - thanks to the GuidanceSystem | |
| Only 1.3 cm from the wall - Our thinnest wall mount | |
| Designed for premium large TVs | |
| Super safe - Your TV is locked in place | |
| Ideal for wooden studs - Thanks to double row of drill holes |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity (per display) | 75 kg |
| Maximum screen size | 195.6 cm (77) |
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 75 kg |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32) |
| Panel mounting interface | 100 x 100,100 x 200,200 x 100,200 x 200,200 x 300,300 x 300,300 x 200,400 x 200,400 x 400,400 x 300 |
| Cable management | Yes |
| Distance to the wall (min) | 13 mm |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | TÜV mark |
| Width | 512 mm |
| Depth (max) | 13 mm |
| Height | 435 mm |
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £22 with a 3 month plan. Read More



Loading
You've added an item to your basket.