2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Dyson Car & Boat
Handheld Vacuum Cleaner, Silver
£230.07
Save £18.93
Was £249
Free Delivery
- Product code: 586121-01
- Bin Capacity (Litres) - 0.54
- Battery Life - 50 min
- Weight - 1.9 kg
- Dirt Seperating Method: Cyclonic
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 206 x 331 x 131

| Type | Handheld Vacuum Cleaner |
| Brand | Dyson |
| Model | Car and Boat |
| Also known as: | 586121-01, Car & Boat |
| EAN: | 5025155118702 |
| Cleaning type | Dry |
| Dirt separating method | Cyclonic |
| Motor power | 425 W |
| Turbo | Yes |
| Variable power | Yes |
| Country of origin | Malaysia |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | Silver |
| Dirt capacity dry | 0.54 L |
| Battery low indication | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Easy to empty container | Yes |
| Power source | Battery |
| Runtime | 50 min |
| Charging time | 5 h |
| Runtime (low speed) | 50 min |
| Runtime with motorized brush (high speed) | 5 min |
| Suction power | 115 AW |
| Number of battery cells | 6 |
| Weight | 1.9 kg |
| Width | 331 mm |
| Depth | 131 mm |
| Height | 206 mm |
| Package width | 438 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package weight | 3.4 kg |
| Vacuum brushes included | Mini motorized brush, Multifunctional brush |
| Batteries included | Yes |
| Crevice tool | Yes |
| AC adapter included | Yes |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.dyson.co.uk/register.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £76.69 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.