Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Rangemaster LEIHDC90SC Stainless Steel / Chrome 90cm Chimney Cooker Hood
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 62260
- Extraction Rate (m³/h) - 530
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Easy Slide Controls
- LED Lighting
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1010 x 898 x 490
D
Energy
Rating
Reduce grease and odours in your kitchen with the traditional chimney hood. Featuring easy slide controls and two LED bulbs, this hood will be the perfect accompaniment to your hob.
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Rangemaster |
| Model | LEIHDC90SC Stainless Steel / Chrome |
| Also known as: | 62260 |
| EAN: | 5028683062264 |
| Easy Slide Controls | |
| LED Lighting |
| Maximum extraction power | 530 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | F |
| Lighting efficiency class | G |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 66 dB |
| Noise level (low speed) | 51 dB |
| Noise level (medium speed) | 59 dB |
| Noise level (high speed) | 65 dB |
| Pressure (Pa) | 210 |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Stainless steel |
| Annual energy consumption | 123.6 kWh |
| Energy efficiency class (old) | E |
| Width | 898 mm |
| Depth | 490 mm |
| Height | 1010 mm |
| Height (min) | 735 mm |
| Height (max) | 1010 mm |
Loading
You've added an item to your basket.