10
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Vivanco BTI 9060
TV Wall Bracket, Tilting, max 100", Black
£59
£65 with delivery
Service that goes further
- Product code: 62584
- Ideal for large and extra-large TVs
- Stepless and tool-free tilt adjustment
- Flat Profile
- For screen sizes up to 100"
- Incl wall fixing kit (FischerŪ anchors)
- Warranty - 10 years parts and labour
| Type | TV Wall Bracket, Tilting, max 100" |
| Brand | Vivanco |
| Model | VVTVTILM100INCH80KG |
| Also known as: | 62584, BTI 9060 |
| EAN: | 8018417513572 |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity (per display) | 80 kg |
| Maximum screen size | 2.54 m (100) |
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 80 kg |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 600 mm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -10 - 10° |
| Easy to adjust | Yes |
| Distance to the wall (max) | 35 mm |
| Distance to the wall (min) | 35 mm |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Country of origin | Germany |
| Easy to install | Yes |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Weight | 1.9 kg |
| Quantity per pack | 1 pair(s) |
10 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
10
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.