Metz 65MQE7600ZUK
65" QLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, F Rated
Save more together
  • Product code: 65MQE7600ZUK
  • Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD QLED
  • Operating System - TiVo
  • Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 904 x 1445 x 342
Sold as an Agent of Euronics Ltd.
F
Energy
Rating
Type 65" QLED Smart Television
Brand Metz
Model 65MQE7600ZUK
EAN: 4057313024229
Display diagonal 165.1 cm (65)
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display technology QLED
Screen shape Flat
Native aspect ratio 16:9
Display brightness 380 cd/m²
LED backlight Yes
LED backlighting type Direct-LED
Response time 8 ms
Viewing angle, horizontal 178°
Viewing angle, vertical 178°
Display diagonal (metric) 1640 mm
Tuner type Digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Smart TV Yes
Internet TV Yes
Operating system installed TiVo
Timeshift Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Audio decoders Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DTS Studio Sound, Dolby Atmos
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Ethernet LAN Yes
Product colour Black
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 200 x 200 mm
Stand colour Black
Heavy metals free Hg (mercury)
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
High Dynamic Range (HDR) technology Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Game mode Yes
Teletext function Yes
Video compression formats H.265, HEVC
Child lock Yes
Parental control Yes
USB recording Yes
HDMI ports quantity 3
USB 2.0 ports quantity 2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity 0
Common interface Plus (CI+) Yes
Audio Return Channel (ARC) Yes
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Digital audio optical out 1
Headphone outputs 1
Consumer Electronics Control (CEC) Yes
Control type Remote
Voice control Yes
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
Sleep timer Yes
Power consumption (typical) 102 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (SDR) F
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 102 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 177 kWh
AC input voltage 100-240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy efficiency scale A to G
Power supply type Internal
Width (with stand) 1445 mm
Depth (with stand) 342 mm
Height (with stand) 904 mm
Weight (with stand) 17.8 kg
Width (without stand) 1445 mm
Depth (without stand) 100 mm
Height (without stand) 843 mm