Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG 65QNED93A6A
65" Television
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 65QNED93A6A
- Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD QNED evo
- Operating System - WebOS
- MiniLED with Precision Dimming Pro for oustanding contrast & brightness
- Dynamic QNED colour Pro for our richest, most accurate colours from an LCD
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 776 x 1445 x 340
G
Energy
Rating
MiniLED technology
LG QNED MiniLED TVs are lit by thousands of tiny LED lights leading to a perfectly balanced contrast in every picture on screen, with deep blacks and impressive brightness. Precision Dimming Pro provides enhanced images thanks to finer light control.
Dynamic QNED colour Pro technology
LG QNED93A features the latest Dynamic QNED colour Pro technology, which delivers content that is bursting with the richest and most accurate colours from an LG LCD TV, with 100% colour volume displaying delicate differences in tone and colour spectrum.
Intelligent processor for optimised pictures and sound
LG QNED93A features the latest a8 AI Processor, the brain of the TV. This intelligent processor uses some of the advanced technology found in our top OLED TVs, to ensure premium picture and sound quality, through AI Super Upscaling for sharp pictures, and AI Sound Pro for immersive audio.
Smart webOS Platform
LG QNED93A features webOS, LG's smart platform which hosts a huge variety of the best streaming services, while making browsing and searching for what to watch completely hassle-free. The smart platform is controlled with the LG AI Magic Remote, and opens up a world of information and assistance through a variety of AI-driven services. These include the AI Chatbot - which can help you to change the image or sound to your liking simply by asking, Voice ID – which can recognise different users and provide personalised recommendations, and much more.
What’s more, with LG’s webOS Re:new program, you’ll enjoy upgrades to the latest version for five years*.
*Customers will receive 4 upgrades over time, starting from the launch version.
Sophisticated and slim design
The premium finish and stylish stand will look great in any living space, and the slim profile will ensure an unobtrusive look should you choose to wall mount the TV.
*Wall mounting requires a wall-mount bracket – not included.
Responsive Gaming experience
LG QNED93A is designed for next generation consoles, boosting your competitive edge with pro-tools, such as 4K@144Hz*, VRR, ALLM and eARC as specified in HDMI 2.1, plus FreeSync, Game Optimiser and HGiG which are all integrated and ready out-of-the-box. Plus there’s easy access to Twitch on LG’s webOS smart platform.
*55” supports 4K@120Hz.
Intense Cinema experience
LG QNED93A delivers an incredible at-home cinema experience. Dolby Vision and Filmmaker Mode now work together, providing film experiences with incredible colour and contrast – and looking exactly how the director intended. Dolby Atmos injects awe-inspiring drama to every genre - with 3D surround sound delivering the ultimate in full audio immersion.
LG Soundbar synergy
Pair with a compatible LG Soundbar to enjoy a seamless, connected experience with enhanced sound. WOW Orchestra utilises TV and Soundbar speakers simultaneously for an optimised experience. WOW Interface takes the hassle out of tuning your audio, using Soundbar mode controls and super-accessible TV remote and on-screen menus.
*Compatible with select LG soundbars
| Type | 65" Television |
| Brand | LG |
| Model | 65QNED93A6A |
| EAN: | 8806096416419 |
| MiniLED with Precision Dimming Pro for oustanding contrast & brightness | |
| Dynamic QNED colour Pro for our richest, most accurate colours from an LCD | |
| Intelligent processor for optimised pictures and sound | |
| Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services | |
| Sophisticated and slim design |
| Display diagonal | 165.1 cm (65) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QNED evo |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Motion interpolation technology | Motion Pro |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | PAL |
| Digital signal format system | DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | WebOS |
| Timeshift | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Video apps | Amazon Prime Video, Apple TV, Chili, DAZN, Disney+, NOW TV, Netflix, Paramount+, Rakuten TV, Twitch, YouTube |
| Music apps | Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal |
| Number of speakers | 4 |
| RMS rated power | 40 W |
| Audio output channels | 2.2 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| TV Sound Mode Share | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Miracast | Yes |
| Browsing | Yes |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 300 mm |
| Introduction year | 2025 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Cinema HDR, Dolby Vision |
| Game mode | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Video upscaling | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| Composite video in | 0 |
| Composite video out | 0 |
| Audio (L/R) in | 0 |
| Audio (L/R) out | 0 |
| Digital audio optical out | 1 |
| SCART ports quantity | 0 |
| Control type | Remote |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Programming period | 8 day(s) |
| Number of OSD languages | 38 |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Firmware upgradeable via | Network, USB |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Power consumption (typical) | 110 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 110 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 255 kWh |
| PSTI certified | Yes |
| LG technologies (AV/TV) | AI Acoustic Tuning, AI Sound Pro, AI Super Upscaling 4K, AMD FreeSync™ Premium, Auto Low Latency Mode, Bluetooth Surround Ready, Dolby Atmos®, Dolby Vision™, Dynamic Tone Mapping Pro, Filmmaker Mode™, Game Optimiser, HDR, LG Channels, LG Content Store, LG Sound Sync, Magic Remote Control, Motion Pro, ThinQ™, WOW Interface, WOW Orchestra, WebOS Smart TV, Works With Apple HomeKit, Works with Amazon Alexa |
| Width (with stand) | 1445 mm |
| Depth (with stand) | 340 mm |
| Height (with stand) | 776 mm |
| Weight (with stand) | 19.8 kg |
| Width (without stand) | 1445 mm |
| Depth (without stand) | 58.5 mm |
| Height (without stand) | 830 mm |
| Weight (without stand) | 18.6 kg |
| Package width | 1795 mm |
| Package depth | 144 mm |
| Package height | 1000 mm |
| Package weight | 27.5 kg |
| Package type | Box |
| Remote control included | Yes |
| E-manual | Yes |
| Country of origin | Poland |
Loading
You've added an item to your basket.