1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Toshiba 65UV1563DB
65" DLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, D Rated
£429
Free Delivery
- Product code: 65UV1563DB
- Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD DLED
- Operating System - VIDAA
- Freely
- Dolby Vision
- Warranty - 1 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 882 x 1446 x 257
Energy
Rating
| Type | 65" DLED Smart Television |
| Brand | Toshiba |
| Model | 65UV1563DB |
| EAN: | 5055862344408 |
| Freely | |
| 4k | |
| Dolby Vision | |
| TRU Flow | |
| TRU Reolution | |
| Dolby Audio | |
| Vidaa OS |
| Display diagonal | 165.1 cm (65) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | DLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 300 cd/m˛ |
| Motion interpolation technology | Total Picture Quality 2100 |
| Contrast ratio (typical) | 5200:1 |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Response time | 8.5 ms |
| Native refresh rate | 50 Hz |
| Viewable size diagonal | 164 mm |
| Tuner type | Digital |
| Digital signal format system | DVB-S, DVB-T, DVB-T2 |
| Number of tuners | 1 tuner(s) |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | VIDAA |
| Timeshift | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Video apps | All 4, Amazon Prime Video, Apple TV, BBC iPlayer, DAZN, Disney+, Freely, ITV X, My5, Netflix, Paramount+, Rakuten TV, YouTube |
| Music apps | Amazon Music, BBC Sounds, Deezer |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 6 W |
| Sound modes | Classic, Movie, Music, Speech, Sports |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Miracast | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 200 mm |
| Introduction year | 2025 |
| Stand type | Legs stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Dolby Vision | Yes |
| Parental control | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio coaxial out | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Basic hotel mode | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 67 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 137 kWh |
| Power supply type | Internal |
| Width (with stand) | 1446 mm |
| Depth (with stand) | 257 mm |
| Height (with stand) | 882 mm |
| Weight (with stand) | 13.2 kg |
| Width (without stand) | 1446 mm |
| Depth (without stand) | 82 mm |
| Height (without stand) | 833 mm |
| Weight (without stand) | 13.1 kg |
| Stand width | 1153 mm |
| Package width | 1535 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 949 mm |
| Package weight | 17.1 kg |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| E-manual | Yes |
| HDMI | Yes |
| Country of origin | Turkey |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| Aerial input | 1 |
| Stand | 1 |
| DVB-T2 tuner | Yes |
1 year parts and labour.We advise that you register your Toshiba appliance at www.toshiba-tv.com/uk-uk/support/register.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
1
Year
Warranty
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 6th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £143 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.