1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Toshiba 70QF5D53DB
70" QLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, F Rated
£529
Spread the cost:
£44.09 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
Awaiting stock
You can expect delivery within 10-14 days
Installation & Recycling Available**
Protection available from £7.49 p/m
Flexible Finance Options
£44.09 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 70QF5D53DB
- Screen (Inches/Type) - 70 4K Ultra HD QLED
- Operating System - Fire OS
- Fire TV has everything you love in one place
- Find content fast
- Warranty - 1 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 913 x 1575 x 290
Energy
Rating
| Type | 70" QLED Smart Television |
| Brand | Toshiba |
| Model | 70QF5D53DB |
| EAN: | 5055862340110 |
| Fire TV has everything you love in one place | |
| Find content fast | |
| An experience that customers love | |
| Instantly stream with Fire TV built-in |
| Display diagonal | 177.8 cm (70) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| High frequency rate | 60 Hz |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Response time | 8 ms |
| Display diagonal (metric) | 1780 mm |
| Tuner type | Digital |
| Digital signal format system | DVB-T2 HD |
| Number of tuners | 1 tuner(s) |
| Smart TV | Yes |
| Operating system installed | Fire OS |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.2 |
| Smart modes | Cinema, Dolby Vision, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark, Dynamic, Game, Sports, Standard |
| Video apps | All 4, Amazon Prime Video, Apple TV, BBC iPlayer, BritBox, Chili, DAZN, Disney+, Freeview Play, ITV X, NOW TV, Netflix, Rakuten TV, YouTube |
| Music apps | Amazon Music, BBC Sounds, Deezer, Spotify, YouTube Music |
| Sports apps | BBC Sports, DAZN, Red Bull TV |
| Lifestyle apps | TikTok |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 24 W |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Sound modes | Classic, Flat, Movie, Music, Speech |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Miracast | Yes |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 200 mm |
| Frameless design | Yes |
| Stand type | Legs stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Dolby Vision | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Parental control | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| Composite video out | 0 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Digital audio coaxial out | 0 |
| Digital audio coaxial in | 0 |
| Headphone out | Yes |
| RF ports quantity | 1 |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Yes |
| AC (power) in | Yes |
| Control type | Buttons |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 114 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 194 kWh |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width (with stand) | 1575 mm |
| Depth (with stand) | 290 mm |
| Height (with stand) | 913 mm |
| Weight (with stand) | 2.4 kg |
| Width (without stand) | 1575 mm |
| Depth (without stand) | 72 mm |
| Height (without stand) | 881 mm |
| Weight (without stand) | 23.5 g |
| Stand depth | 290 mm |
| Screws included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Package width | 1705 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 1060 mm |
| Package weight | 35.5 kg |
| Package type | Box |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| E-manual | Yes |
| Motion control | Yes |
| HDMI | Yes |
| Country of origin | Turkey |
| Dimensions (W x D x H) with stand | 1575 x 290 x 913 mm |
| Mains power | Yes |
| Dimensions (with stand) (WxHxD) | 1575 x 290 x 913 mm |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| Aerial input | 1 |
| Box dimensions (W x H x D) | 1705 x 195 x 1060 mm |
| Sound technology | Dolby Atmos |
| Processor | Quad |
1 year parts and labour.We advise that you register your Toshiba appliance at www.toshiba-tv.com/uk-uk/support/register.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Wall brackets
Choose an option below. All include fastening screws for the TV screen.
Fixed
Tilting
Full Motion
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Awaiting stock
You can expect delivery within 10-14 days
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.49
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Add a wall bracket 
Loading
You've added an item to your basket.