1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Dualit 72926 Architect
Kettle, Stainless Steel
£100
£106 with delivery
Service that goes further
- Product code: 72926
- Capacity (litres) - 1.5
- Power Output (Watts) - 2300
- Boil dry protection
- Concealed element
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 240 x 220 x 140
| Type | Kettle |
| Brand | Dualit |
| Model | 72926 Architect |
| Also known as: | 72926 |
| EAN: | 619743729262;0619743729262 |
| Rapid boil 2.3kW element | |
| Boil dry protection | |
| Concealed element | |
| 360-degree axis power base | |
| Internal spout filter to prevent lime scale entering cup | |
| Interchangeable panel packs sold separately to customise your kettle | |
| Simple push button lid – you don’t need to touch the lid to open it | |
| 1.5L capacity | |
| Cup level indicators |
| Water tank capacity | 1.5 L |
| Product colour | Grey, Stainless steel |
| Housing material | Stainless steel |
| Boil-dry protection | Yes |
| Control type | Buttons |
| Water level indicator | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Cordless | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| Hinged lid | Yes |
| Lid opening type | Button |
| Power | 2300 W |
| Power source | AC |
| Width | 220 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 240 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
Loading
1 year parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

You've added an item to your basket.