Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense 75E7KQTUK
75" 4K Ultra HD QLED Smart TV
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 75E7KQTUK
- Screen (Inches/Type) - 75 4K Ultra HD QLED
- Operating System - VIDAA
- QLED: Get closer to reality with over a billion true-to-life colors
- 4K UHD: 4 times higher resolution than FHD TVs
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 896 x 1452 x 300
G
Energy
Rating
| Type | 75" 4K Ultra HD QLED Smart TV |
| Brand | Hisense |
| Model | 75E7KQTUK |
| EAN: | 6942147496107 |
| QLED: Get closer to reality with over a billion true-to-life colors. A wider palette of color ensures smoother gradients whilst reds, greens and blues appear for more vivid and realistic watching experience, especially for gaming | |
| 4K UHD: 4 times higher resolution than FHD TVs. Binge watch your favorite shows, immerse yourself in the latest movies, or thrill in every moment of the hottest games | |
| DTS Virtual X: Premium audio post-processing solution for TVs that brings height to the entertainment experience. Leveraging the leadership in virtual surround sound, the DTS Virtual solution psychoacoutsically delivers up to 7.1.4 immersive content through traditional speakers in the horizontal plane | |
| Dolby Vision: Inspired by cinema technology, Dolby Vision HDR technology gives an astonishing brightness and contrast depth by 40 times brighter and blacks 10 times darker than standard picture | |
| VIDAA U5: An easy, smart and intuitive OS, simply access to rich contents and global applications (YouTube, Netflix and Freeview Play etc.), making your TV more interesting | |
| Alexa Built-in: Do more on your TV with your voice, ask Alexa to play music, hear the news, get weather and control your smart home, and more | |
| Game Mode: When connected to a gaming device, the user can change the TV to Game Mode. It makes sure that MEMC and other PQ adjustments are off to ensure a lower latency. The Input lag of all our 4K products are within 20ms |
| Display diagonal | 190.5 cm (75) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QLED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 300 cd/m˛ |
| Contrast ratio (typical) | 3200:1 |
| High frequency rate | 60 Hz |
| Response time | 8 ms |
| Motion interpolation frequency | 60 Hz |
| Contrast ratio (dynamic) | 3200:1 |
| Tuner type | Digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Operating system installed | VIDAA |
| Operating system version | U6 |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Video apps | 4oD, All 4, Amazon Prime Video, Apple TV, BBC iPlayer, BritBox, DAZN, Disney+, ITV Hub, My5, NOW TV, Netflix, YouTube |
| Music apps | Amazon Music |
| Sports apps | BBC Sports |
| Lifestyle apps |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Sound modes | Movie, Music, Standard |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Miracast | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Feet colour | Black |
| Panel mounting interface | 400 x 300 mm |
| Stand type | Legs stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Dolby Vision | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Parental control | Yes |
| USB recording | Yes |
| USB playback | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Power consumption (typical) | 165 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 105 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 154 kWh |
| UN number | 85287220 |
| Width (with stand) | 1452 mm |
| Depth (with stand) | 300 mm |
| Height (with stand) | 896 mm |
| Weight (with stand) | 11.5 kg |
| Width (without stand) | 1452 mm |
| Depth (without stand) | 74 mm |
| Height (without stand) | 834 mm |
| Weight (without stand) | 16.5 kg |
| Stand width | 1164 mm |
| Stand depth | 300 mm |
| Screws included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 1602 mm |
| Package depth | 161 mm |
| Package height | 996 mm |
| Cables included | AC, DC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | Smart |
| Smart Remote included | Yes |
| Motion control | Yes |
| Annual energy consumption | 70 kWh |
| HDMI | Yes |
| Country of origin | China |
| Dimensions (W x D x H) with stand | 1452 x 300 x 896 mm |
| Mains power | Yes |
| Picture mode | 1 |
| Dimensions (with stand) (WxHxD) | 1452 x 300 x 896 mm |
| News apps | BBC |
| Stand weight | 200 g |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| Aerial input | 1 |
| Stand | 1 |
| Smart TV applications | 1 |
| DVB-T2 tuner | Yes |
| Sound technology | Dolby Atmos |
| Processor | Quad Core |
Loading
You've added an item to your basket.