Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
TCL 75V6C-UK
75" Television
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 75V6C-UK
- Screen (Inches/Type) - 75 4K Ultra HD DLED
- Operating System - Google TV
- 4K HDR
- HVA Screen
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1025 x 1667 x 351
E
Energy
Rating
TCL V6C Series also features the most advanced Smart TV system ever: Google TV with Google Assistant built-in.
Featuring high quality speakers, you can enjoy immersive Dolby Atmos sound quality or pass it to a TCL sound bar.
Functional elegance: the bezel-less and metal design of TCL V6C Series allows you to enjoy more of the picture you love
| Type | 75" Television |
| Brand | TCL |
| Model | 75V6C-UK |
| EAN: | 5901292526368 |
| 4K HDR: TCL V6C Series comes with HDR10, HLG, HDR10+ and Dolby Vision for brighter brights, darker darks, and more details preserved | |
| HVA Screen: HVA (Hi-Performance Vertical Alignment) represents the next generation of VA screens. HVA Screens deliver High Contrast, Lower Energy Consumption and Wider Viewing Angle | |
| AiPQ Processor: AiPQ enabled TCL algorithm processes contents with stable and high 4K quality, clear and fluent motion, high contrast and the finest details | |
| Multi HDR Format: Stunning HDR whatever the source (HDR10, HLG, HDR10+, DOLBY VISION) | |
| GAME MASTER: For gamers, a responsive TV is just as important as one with a good picture. V6C Series comes particularly with HDMI 2.1, and ALLM, you'll experience lowest latency and the best picture settings for gaming, automatically. On top of that it comes with VRR (Variable Refresh Rate) and Game Bar | |
| DOLBY ATMOS sound has never sounded this good. Feel a deeper connection to the stories and music you love with sound that moves all around you with breathtaking realism | |
| GOOGLE TV brings together movies, shows, TV and more from across your apps and subscriptions and organizes them just for you | |
| HANDS-FREE GOOGLE ASSISTANT Google TV makes life smart and simple | |
| WORKS WITH ALEXA: Control this TV with your voice through selected Alexa devices | |
| Equipped with Bluetooth, Miracast, AirPlay and Google Cast (formerly known as Chromecast built-in) connectivity, enabling users to connect wireless devices with ease and cast from computers or smartphones |
| Display diagonal | 190.5 cm (75) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | DLED |
| Screen shape | Flat |
| Display brightness | 330 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Response time | 6.5 ms |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | NTSC, PAL BG, PAL I, PAL L, SECAM D/K, SECAM L |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Google TV |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Video apps | All 4, Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, Google TV, HBO, ITV Hub, ITV X, My5, NOW TV, Netflix, Twitch, YouTube |
| Music apps | Spotify |
| Lifestyle apps | Google Apps |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Miracast | Yes |
| Product colour | Metallic |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Frameless design | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| Stand type | Legs stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, HDR 10+, High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Dolby Vision | Yes |
| Processor cores | 4 |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Auto standby | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| USB playback | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Common interface (CI) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Control type | Remote |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 105 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 165 kWh |
| Energy saving mode | Yes |
| Width (with stand) | 1667 mm |
| Depth (with stand) | 351 mm |
| Height (with stand) | 1025 mm |
| Weight (with stand) | 18.2 kg |
| Width (without stand) | 1667 mm |
| Depth (without stand) | 76 mm |
| Height (without stand) | 959 mm |
| Weight (without stand) | 18 kg |
| Stand width | 1288 mm |
| Screws included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 1845 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 115 mm |
| Remote control included | Yes |
| Motion control | Yes |
| Wi-Fi ready | Yes |
| 4 sides bezel-less design | Yes |
| HDMI | Yes |
| Country of origin | China |
| Mains power | Yes |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| Stand | yes |
| Smart TV applications | Netflix, YouTube, Amazon Prime, AppleTV+, Google Play Apps |
| Analogue tuner | Yes |
| DVB-T2 tuner | Yes |
Loading
You've added an item to your basket.