5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fisher & Paykel CG905DLPX1 Series 7
90cm LPG Hob, Stainless Steel
Retail Price
£899
Free Delivery
Spread the cost:
£74.92 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: 81439
- Five burners including a wok burner
- A flame-failure safety device; if a flame goes out, the gas turns off
- Flat cast iron trivets so pots and pans can easily slide across elements
- Electrical Connection - Plug In
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 64 x 900 x 530

| Type | LPG Hob |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Model | CG905DLPX1 Series 7 |
| Also known as: | 81439, CG905DLPX1 |
| EAN: | 9415112808054 |
| Five Burners Including A Wok Burner | |
| A Flame-Failure Safety Device; If A Flame Goes Out, The Gas Turns Off | |
| Flat Cast Iron Trivets So Pots And Pans Can Easily Slide Across Elements |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 900 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Cast-iron |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 1200 W |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 2400 W |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 3030 W |
| Cooking zone 4 type | Wok |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 4530 W |
| Cooking zone 5 shape | Round |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 power | 2400 W |
| Control type | Rotary |
| Control position | Top right |
| Electronic ignition | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Width | 900 mm |
| Depth | 530 mm |
| Height | 64 mm |
| Weight | 21 kg |
| Package width | 930 mm |
| Package depth | 640 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 22 kg |
5 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 12th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £299.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.