10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko ASP342VPS
American Fridge Freezer with HarvestFresh Technology, Stainless Steel, E Rated, Plumbed
Service that goes further
- Product code: ASP342VPS
- Net Capacity - Fridge 368 Litres/Freezer 203 Litres
- HarvestFresh
- Plumbed Water and Ice Dispenser
- NeoFrost
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1790 x 910 x 705
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer with HarvestFresh Technology |
| Brand | Beko |
| Model | ASP342VPS |
| EAN: | 8690842621314 |
| HarvestFresh | |
| Plumbed Water and Ice Dispenser | |
| NeoFrost | |
| Fast Freeze Setting | |
| Quick Cool Setting |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Stainless Steel |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door handle(s) note | Integrated flush handles |
| Chrome wire wine rack | Yes |
| Flame-retardant back | Yes |
| Total net capacity | 571 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Cooling system | Twin |
| Dispenser placement | Thru the door |
| Water supply type | External water supply |
| Ice dispenser | Yes |
| Ice crushing | Yes |
| Twin Cooling System | Yes |
| Fridge net capacity | 368 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| HarvestFresh technology | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Freezer net capacity | 203 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Freezing capacity | 13 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 5 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Freezer door balconies | 4 |
| Freezer temperature rise (max) | 9 °C/h |
| Fast freeze function | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment net capacity | 368 L |
| Temperature alarm | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 331.4 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 910 mm |
| Depth | 705 mm |
| Height | 1790 mm |
| Weight | 109.2 kg |
| Package tare weight | 9.87 kg |
| Package width | 980 mm |
| Package depth | 780 mm |
| Package height | 1910 mm |
| Package weight | 119 kg |
| Beko technologies (food storage) | NeoFrost™, Quick Cool |
| No Frost system | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
Compressor Tested To Last 25 Years
Tested rigorously to endure anything life throws at them; our refrigerator compressors (used to circulate cold air) have successfully passed VDE's 25-year life tests. This ensures durability and longevity, allowing you to relax knowing your Beko appliance is built to last.
Plumbed Water and Ice Dispenser
Enjoy instant access to cool and refreshing water, whenever you want, with a water and ice dispenser that's plumbed into your water supply. You can even choose between cubed or crushed ice, for complete flexibility.
NeoFrost™
Two separate fans and evaporators help to maintain optimal humidity and freshness and ensures there are no transfer of odours between the fridge and freezer.
Fast Freeze Setting
Ideal for locking in your food's vitamins and nutrients, the fast freeze setting in the top compartments of our freezers freeze your food 10% faster than the other shelves.
Quick Cool Setting
Great for maintaining your food's freshness, the Quick Cool setting provides a rapid cooling process to keep nutritional values and flavours intact.
10 years parts and 2 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.