10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko B3W31041W EnergySpin
Washing Machine, 10kg, 1400 Spin, White, A Rated
Service that goes further
- Product code: B3W31041W
- Capacity (kg) - 10
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Fast Wash for Small Load - 2kg in 14 min
- Daily Quick Programme - 10kg in 28 min
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 600 x 580 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Beko |
| Model | B3W31041W EnergySpin |
| Also known as: | B3W31041W |
| EAN: | 8690842695957 |
| Fast Wash for Small Load - 2kg in 14 min | |
| Daily Quick Programme - 10kg in 28 min | |
| ProSmart Inverter Motor | |
| RecycledTub Washing Machines | |
| EnergySpin |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary |
| Door hinge | Left |
| Inverter technology | Yes |
| Display type | LED |
| Door opening | Side opening |
| Door opening angle | 170° |
| Door colour | White |
| Drum material | Stainless steel |
| Door handle colour | White |
| Outlet hose length | 1.3 m |
| Water fill | Cold |
| Motor type | Brushless |
| Viewing window | Yes |
| Rated capacity | 10 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 15 |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 75 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | 20°C, Auto, Blouse/shirt, CoolClean, Cotton, Cottons with pre-wash, Eco, Eco 40-60°C, Hand/wool, Hygiene/anti-allergy, Mix, Quick, Quick 14min, Rinse, Spin/drain, Stain care, Synthetics |
| Load balancing system | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time (max) | 218 min |
| Cycle time (quick washing program, small load) | 14 min |
| Cycle time (quick washing program) | 28 min |
| Half-load | Yes |
| Rinse hold | Yes |
| Rinse Plus function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Residual moisture | 51% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Minimum water flow pressure | 100 kPa |
| Maximum water flow pressure | 1000 kPa |
| No spin | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Drum Clean | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Number of adjustable feet | 4 |
| Beko technologies (clothes care) | Daily Quick, DrumClean, ProSmart™ Inverter Motor, RecycledTub™ |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 51 kWh |
| Water consumption per cycle | 51 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.509 kWh |
| Connected load | 2200 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power plug type | Type G |
| Power plug current | 13 A |
| Energy efficiency index (EU 2017/1369) | 1.031 |
| Width | 600 mm |
| Depth | 580 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 76 kg |
| Packaging content | Energy label, hoses |
| Manual | Yes |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 77 kg |
| Hose diameter | 20 mm |
| Professional installation required | Yes |
| Required tools | Standard tool box |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Hose extender compatible | Yes |
| Installation notes | Remove Polly block, Remove Transit Bolts |
| Washing class | A |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
EnergySpin
Experience enhanced energy savings with Beko's EnergySpin technology. Using specially designed drum movements, this innovation dissolves detergent more effectively while optimising heat usage, delivering energy savings* of up to 35% across all everyday wash cycles without compromising washing performance.
ProSmart™ Inverter Motor
Get peace of mind knowing your laundry appliance is powered by our ProSmart™ Inverter Motor technology. The motor is brushless, which means it will be quieter and more durable at the same time. And, it's built to be more energy efficient, helping to keep your energy bills down.
RecycledTub® Washing Machines
Recycled plastic bottles are used in the production of Beko RecycledTub® machine tubs, accounting for up to 10% of the materials used in each tub. By transforming recycled plastic bottles into high-performance materials, Beko is taking small steps to reduce the embedded carbon footprint of the product, whilst also minimising the use of virgin plastic.
Daily Quick Programme - 10kg in 28 min
You don't need to wait hours for your washing machine to finish its cycle thanks to our Daily Quick programme. You'll be able to wash a large load of laundry, even as big as 10kg, in just 28 minutes - saving you time and money.
Fast Wash for Small Load - 2kg in 14 min
Perfect for when you're in a hurry, the Super Quick programme can wash a 2kg load of laundry in just 14 minutes.
Loading
10 years parts and 1 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
You've added an item to your basket.