10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko B5D59645UG
Washer Dryer, 9kg/6kg, 1400 Spin, Grey, A Rated
£439
Save £43
Was £482
Free Delivery
- Product code: B5D59645UG
- Capacity (kg) - Wash 9/Dry 6
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Sensor Drying Programmes
- Fast Wash and Dry - 1kg in 60 min
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 600 x 600 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | Beko |
| Model | B5D59645UG |
| EAN: | 8690842618659 |
| Sensor Drying Programmes | |
| Fast Wash and Dry - 1kg in 60 min | |
| Quick Programme - 9kg in 28 min | |
| UltraFast Washer Dryer | |
| HygieneTherapy- Kills more than 99% of bacteria and viruses | |
| RecycledTub Washer Dryers |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Graphite |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary |
| Display type | LED |
| Reverse drum operation | Yes |
| Water fill | Cold |
| Rated capacity (washing & drying) | 6 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 9 kg |
| Washing programs | Cotton, Eco 40-60°C, Hand/wool, Pre-wash, Quick, Quick 14min, Rinse, Shorter wash, Spin/drain |
| Drying programs | Anti-Allergy Wash&Dry, Cotton, Cotton iron dry, Daily, Download cycle, Shirts, Synthetics, Synthetics iron dry, UV Hygiene freshen-up, Wash&Dry, Wash&Wear |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 76 dB |
| Half-load | Yes |
| Cycle time washing | 228 min |
| Cycle time (quick washing program) | 28 min |
| Cycle time washing & drying | 585 min |
| Number of drying programs | 5 |
| Drying system | Condensation |
| Delay start (max) | 24 h |
| Adjustable temperature | Yes |
| Number of drying temperature settings | 2 |
| Moisture sensor | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Residual moisture | 54% |
| Rinse hold | Yes |
| Minimum water flow pressure | 100 kPa |
| Maximum water flow pressure | 1000 kPa |
| Drum Clean | Yes |
| Fast+ function | Yes |
| Number of drying levels | 3 |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Apps supported | HomeWhiz |
| Apps functions | Favourite programes, Remote start, Remote monitoring, Web-based setup wizard |
| Downloadable additional programs | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Sensor program selection | Yes |
| Door opening angle | 170° |
| Outlet hose length | 1.3 m |
| Hose diameter | 20 mm |
| Hose extender compatible | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Number of adjustable feet | 4 |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Feet adjustment type | Front & Rear |
| Bluetooth | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 49 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 49 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 63 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 306 kWh |
| Energy consumption washing per cycle | 0.49 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 3.055 kWh |
| Connected load | 2200 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power plug current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Number of programs | 15 |
| Maximum temperature (back) | 40 °C |
| Required tools | Standard tool box |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Professional installation required | Yes |
| Installation notes | Remove Polly block, Remove Transit Bolts |
| No spin | Yes |
| Washing class | A |
| Manual | Yes |
| Packaging content | Energy label, hoses |
| Depth | 600 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 76 kg |
| Door opening diameter | 340 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 77 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Sensor Drying Programmes
To prevent over-drying, our sensor drying programmes identify the level of moisture in the drum and automatically stop the cycle when the optimal dryness level has been reached. As well as saving you time and money, your laundry will benefit from better care and protection.
Fast Wash and Dry - 1kg in 60 min
This handy programme allows you to wash and dry up to 5 shirts in only 60 minutes, great for solving last minute clothing dilemmas.
UltraFast Washer Dryer
Beko UltraFast washes and dries 6kg of laundry is approximately three and a half hours. Perfect for when you need great results but time is of the essence.
Quick Programme - 9kg in 28 min
You don't need to wait hours for your washing machine to finish its cycle thanks to our Quick programme. You'll be able to wash a large load of laundry, even as big as 9kg, in just 28 minutes - saving you time and money.
HygieneTherapy- Kills more than 99% of bacteria and viruses
Our HygieneTherapy programme effectively kills more than 99% of bacteria and viruses. Using hot air at high temperatures, the HygieneTherapy programme leaves garments perfectly clean and hygienic, without using water.
RecycledTub® Washer Dryers
Designed to reduce plastic pollution, our RecycledTub® washer dryers use recycled plastic bottles in their tubs. By using recycled plastic bottles that are transformed into high-performance and durable material, Beko is taking small steps to reduce the embedded carbon footprint of the product, whilst also minimising the use of virgin plastic. Because a healthier planet, means a healthier future.
10 years parts and 1 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 6th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £146.33 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.