Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ninja BC151UKNV
Blast Cordless Portable Blender, Denim Blue
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: BC151UKNV
- Colour: Denim Blue
- Water resistant USB-C rechargeable
- Easily blend at home or on-the-go
- Take it anywhere with leak-proof sip lid & carry handle
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 270 x 90 x 85

Powerful, high-performance Ninja blending – now totally portable.
Live life at full blast with Ninja’s most compact and quietest blender - cordless, portable and USB-C rechargeable. At the touch of a button, create delicious drinks and smoothies in the gym, park, car, at work, and more.
Ninja Blast Technology
Blast through frozen ingredients and ice to create smoothies, protein shakes, frozen slushies, crushed-ice cocktails, frappes and iced lattes – even dips and dressings.
Engineered for a smooth blend with a ribbed cup design and stainless steel BlastBlade Assembly to power through frozen ingredients.
Cordless blending freedom
Whether it’s your morning workout in the gym, a busy day in the office, a picnic in the park or cocktails in the garden, enjoy your perfect drink any time of day without the tangle of cables. Take it anywhere with a comfortable hinged carry handle, or store it in your backpack – the leak-proof design prevents spills in storage.
Blend directly in the cup and enjoy your creation straight away, thanks to the leak-proof sip lid. Simply add the cup and blade covers after blending for safe storage.
Long-lasting battery
The rechargeable USB-C base gives you more than 10 blends on a single charge. A full charge takes about 2 hours.
The BPA-free cup and lid are dishwasher safe. For easy self-cleaning, just add water and a drop of washing up liquid and run a 30-second blend cycle.
| Type | Blast Cordless Portable Blender, Denim Blue |
| Brand | Ninja |
| Model | BC151UKNV |
| EAN: | 622356273152;0622356273152 |
| Includes: USB-C rechargeable Motor Base, Blending Cup, leak-proof easy-open Sip Lid with carrying handle, USB-C cable, Recipe Guide. | |
| Colour: Denim Blue | |
| Water resistant USB-C rechargeable | |
| Easily blend at home or on-the-go | |
| Take it anywhere with leak-proof sip lid & carry handle | |
| Blast through frozen fruit and ice with the durable, stainless steel BlastBlade Assembly | |
| Top rack dishwasher-safe lid and cup | |
| Dimensions: H270mm x W90mm x L85mm. | |
| Weight: 790g |
| Type | Sport blender |
| Product colour | Blue |
| Colour name | Denim Blue |
| Detachable lid | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Dishwasher proof accessories | Yes |
| Beaker | 0.53 L |
| Colour | Yes |
| Beaker included | Yes |
| Bowl capacity | 0.53 L |
| Number of speeds | 1 |
| Ice crushing | Yes |
| Control type | Buttons |
| Capacity | 0.53 L |
| Number of pre-programmed settings | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Care information | Blades can still operate when the lid is removed. Always turn the unit OFF when cleaning without the lid on or when the Power Blade Assembly is exposed. , , Dishwasher, Vessel, sip lid, vessel cap and blade cover are top-rack dishwasher safe. DO NOT use a heavy cycle. Motor base is NOT dishwasher safe., , Hand-Washing, Wash vessel, lid, vessel cap, and blade cover, and Power Blade Assembly with warm, soapy water. Use a dishwashing utensil or cloth to clean the Power Blade Assembly on the motor base. Exercise care when handling the Power Blade Assembly on the motor base as the blades are sharp. Thoroughly rinse and air-dry all appropriate parts. , , Motor Base, The USB-C port and the Motor Base are water resistant, which means the motor base can get rinsed in the sink; HOWEVER DO NOT put the motor base in the dishwasher or submerge it in water. Ensure the USB-C charger is not inserted before cleaning. |
| Blending bowl material | Plastic |
| Housing material | Plastic |
| Handle material | Plastic |
| Blade material | Stainless steel |
| Material jar(s) | Plastic |
| Power source | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 5 V |
| Maximum charging time | 2 h |
| Power requirements | USB C |
| Width | 90 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 270 mm |
| Weight | 790 g |
| Dimensions (WxDxH) | 90 x 85 x 270 mm |
| Package volume | 19872 cm³ |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Wood packaging weight | 0 g |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 320 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Plastic packaging weight | 0 g |
| Paper packaging weight | 2.44 kg |
| Package type | Box |
| Inner package quantity | 1 pc(s) |
| Package dimensions (LxWxH) | 100 x 100 x 320 mm |
| Stainless steel blade included | Yes |
| Recipe book | Yes |
| Battery weight | 92 g |
| Battery capacity | 29.6 Wh |
| Rechargeable battery | Yes |
| Number of battery cells | 2 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Blast Cordless Portable Blender, Denim Blue
Brand
Ninja
Model
BC151UKNV
Price
£39.99
Rating
4.6
Ean
622356273152;0622356273152
PERFORMANCE
Bowl capacity
0.53 L
Capacity
0.53 L
Care information
Blades can still operate when the lid is removed. Always turn the unit OFF when cleaning without the lid on or when the Power Blade Assembly is exposed. , , Dishwasher, Vessel, sip lid, vessel cap and blade cover are top-rack dishwasher safe. DO NOT use a
Control type
Buttons
Ice crushing
Yes
Number of functions
1
Number of pre-programmed settings
1
Number of speeds
1
BATTERY
Battery capacity
29.6 Wh
Battery weight
92 g
Number of battery cells
2
Rechargeable battery
Yes
POWER
Battery technology
Lithium-Ion (Li-Ion)
Battery voltage
5 V
Maximum charging time
2 h
Power requirements
USB C
Power source
Battery
FEATURES
Beaker
0.53 L
Beaker included
Yes
Colour
Yes
Colour name
Denim Blue
Detachable lid
Yes
Dishwasher proof accessories
Yes
Dishwasher-proof parts
Yes
Product colour
Blue
Type
Sport blender
MATERIAL
Blade material
Stainless steel
Blending bowl material
Plastic
Handle material
Plastic
Housing material
Plastic
Material jar(s)
Plastic
OTHER FEATURES
Country of origin
United Kingdom
Doesn't contain
Bisphenol A (BPA)
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
85 mm
Dimensions (WxDxH)
90 x 85 x 270 mm
Height
270 mm
Weight
790 g
Width
90 mm
PACKAGING DATA
Inner package quantity
1 pc(s)
Metal packaging weight
0 g
Package depth
100 mm
Package dimensions (LxWxH)
100 x 100 x 320 mm
Package height
320 mm
Package type
Box
Package volume
19872 cm³
Package weight
1.2 kg
Package width
100 mm
Paper packaging weight
2.44 kg
Plastic packaging weight
0 g
Wood packaging weight
0 g
PACKAGING CONTENT
Recipe book
Yes
Stainless steel blade included
Yes

Loading
You've added an item to your basket.