2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch BGS05BA2GB Series 2
Cylinder Vacuum Cleaner, Black
£99
£105 with delivery
- Product code: BGS05BA2GB
- Bin Capacity (Litres) - 1.5
- Container Type - Bagless
- Weight - 4.4 kg
- Cable Length (m) - 6
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 381 x 314 x 268

| Type | Cylinder Vacuum Cleaner |
| Brand | Bosch |
| Model | BGS05BA2GB Series 2 |
| Also known as: | BGS05BA2GB |
| EAN: | 4242005467365 |
| Hygienic filter system for clean exhaust air | |
| AirCycle Technology: for high cleaning efficiency thanks to powerful centrifugal force | |
| Compact design: convenient cleaning due to small size and lightweight design. But with large dust box | |
| Easy hose storage: save space with a simple, compact hose storage solution that fits most cupboards | |
| Ergonomic design: For easy carrying, manoeuvring and storage |
| Maximum input power | 700 W |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Type | Cylinder vacuum |
| Cleaning type | Dry |
| Dust container type | Bagless |
| Dust capacity | 1.5 L |
| Product colour | Black |
| Tube type | Telescopic |
| Tube material | Stainless steel |
| Hose material | Plastic |
| Number of wheels | 3 wheel(s) |
| Vacuum air filtering | Hygiene Filter |
| Proper use | Home |
| Cleaning surfaces | Bare floor, Carpet, Hard floor, Soft floor, Tile, Wooden floor |
| Noise level | 78 dB |
| EPA class | EPA 12 |
| Dust class | H |
| Operating radius | 9 m |
| Cord length | 6 m |
| Park/storage assist | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Control type | Rotary |
| Width | 314 mm |
| Depth | 268 mm |
| Height | 381 mm |
| Weight | 4.4 kg |
| Number of nozzles | 1 |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More



Loading
You've added an item to your basket.