10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko BRS4682
Built-Under Fridge with Ice Box, Fixed Hinge, E Rated
£279
Save £20
Was £299
Service that goes further
- Product code: BRS4682
- Net Capacity - Fridge 92 Litres/Ice Box 15 Litres
- Four Star Freezer Compartment
- Reversible Doors
- Auto Defrost
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 818 x 595 x 545
Energy
Rating
| Type | Built-Under Fridge with Ice Box |
| Brand | Beko |
| Model | BRS4682 |
| EAN: | 8690842613265 |
| Four Star Freezer Compartment | |
| Reversible Doors | |
| Auto Defrost |
| Appliance placement | Undercounter |
| Product colour | Black |
| Reversible doors | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Flame-retardant back | Yes |
| Door hinge note | Heavy Duty Self-closing |
| Total net capacity | 107 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fridge net capacity | 92 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Fridge interior light | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 2 |
| Egg balcony | Yes |
| Concealed compartment | Yes |
| Freezer position | Top-placed |
| Freezer net capacity | 15 L |
| Freezing capacity | 2.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 8 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer temperature rise (max) | 8 °C/h |
| Minimum operating temperature (freezer) | 10 °C |
| Auto-close system | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 145.48 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 595 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 818 mm |
| Weight | 31.5 kg |
| Package tare weight | 2.58 kg |
| Package width | 636 mm |
| Package depth | 576 mm |
| Package height | 896 mm |
| Package weight | 34.5 kg |
Important Product Information: This is a built under Fridge with Ice Box; it needs to be built underneath a worktop.
Four Star Freezer Compartment
Beko's Four Star Freezer Compartment allows you to freeze fresh food quickly and efficiently.
Reversible Doors
Convenient feature, if you are restricted on where you can place your appliance.
Auto Defrost
Fridge will automatically defrost, removing any ice formation on the back wall.
10 years parts and 2 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Loading
You've added an item to your basket.