10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko CNG4582VW
Frost Free Fridge Freezer, 50/50, White, E Rated
£379
- Product code: CNG4582VW
- Net Capacity - Fridge 168 Litres/Freezer 102 Litres
- HarvestFresh
- Frost Free
- Freezer Guard Technology
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1824 x 540 x 575

Energy
Rating
| Type | Frost Free Fridge Freezer |
| Brand | Beko |
| Model | CNG4582VW |
| EAN: | 8690842782794 |
| HarvestFresh | |
| Frost Free | |
| Freezer Guard Technology | |
| Auto Defrost | |
| LED Lighting |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door handle(s) note | Integrated |
| Flame-retardant back | Yes |
| Total net capacity | 270 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Minimum operating temperature | -15 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fridge net capacity | 168 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 102 L |
| Freezing capacity | 5.7 kg/24h |
| Storage time during power failure | 14 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 0 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Freezer temperature rise (max) | 14 °C/h |
| Minimum operating temperature (freezer) | -15 °C |
| Fresh zone compartment net capacity | 168 L |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 244 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 1824 mm |
| Weight | 57 kg |
| Beko technologies (food storage) | Freezer Guard |
| Package tare weight | 4.24 kg |
| Package width | 580 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 1910 mm |
| Package weight | 61 kg |
| No Frost system | Yes |
Door Tested 300,000 Times For Proven Durability
Tested for lasting reliability, our fridge doors are engineered to withstand 300,000 open and closes. This not only ensures that the appliance effortlessly handles life's demands but also provides you with peace of mind with every use.
Compressor Tested To Last 25 Years
Tested rigorously to endure anything life throws at them; our refrigerator compressors (used to circulate cold air) have successfully passed VDE's 25-year life tests. This ensures durability and longevity, allowing you to relax knowing your Beko appliance is built to last.
HarvestFresh™
Using an innovative three-colour light technology, Bekos HarvestFresh™ fridges and fridge freezers cleverly mimic the suns 24-hour light cycle, preserving the vitamins inside your fruit and veg for an additional 5 days.* So, you can enjoy a healthier lifestyle with more nutritious meals than ever.
Frost Free
There is no need to manually defrost the freezer. This great feature prevents ice building up and restricting valuable storage space.
Freezer Guard Technology
Whether you need to place your freezer in your garage, outbuilding or anywhere else in your home, our Freezer Guard technology ensures your freezer will always function properly, even in temperatures as low as -15C. We do not recommend you use your fridge compartment in temperatures of 0C and below as food will freeze.
Auto Defrost
Fridge will automatically defrost, removing any ice formation on the back wall.
LED Lighting
Brighter, more durable and more energy efficient than a standard bulb, the LED lighting will make it easy to find your food and drink.
Loading
10 years parts and 1 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 20th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.79
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £126.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





You've added an item to your basket.