10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko CNG5785VPS
Frost Free Fridge Freezer, 70/30, Stainless Steel, D Rated
Retail Price
£789
Free Delivery
Spread the cost:
£65.75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 6th April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £7.19 p/m
Flexible Finance Options
£65.75 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: CNG5785VPS
- Net Capacity - Fridge 340 Litres/Freezer 135 Litres
- HarvestFresh
- AeroFlow
- Chiller Compartment
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1870 x 700 x 745
Energy
Rating
| Type | Frost Free Fridge Freezer |
| Brand | Beko |
| Model | CNG5785VPS |
| EAN: | 8690842618079 |
| HarvestFresh | |
| AeroFlow | |
| Chiller Compartment | |
| LED Display | |
| Door Open Alarm | |
| Quick Cool Setting |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Stainless Steel |
| Reversible doors | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door handle(s) note | Integrated handles |
| Flame-retardant back | Yes |
| Total net capacity | 475 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 340 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 135 L |
| Freezing capacity | 7.8 kg/24h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment net capacity | 340 L |
| Door open alarm | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 228 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 700 mm |
| Depth | 745 mm |
| Height | 1870 mm |
| Beko technologies (food storage) | Quick Cool |
| Package tare weight | 7.91 kg |
| Package width | 760 mm |
| Package depth | 900 mm |
| Package height | 1950 mm |
| No Frost system | Yes |
Door Tested 300,000 Times For Proven Durability
Tested for lasting reliability, our fridge doors are engineered to withstand 300,000 open and closes. This not only ensures that the appliance effortlessly handles life's demands but also provides you with peace of mind with every use.
Compressor Tested To Last 25 Years
Tested rigorously to endure anything life throws at them; our refrigerator compressors (used to circulate cold air) have successfully passed VDE's 25-year life tests. This ensures durability and longevity, allowing you to relax knowing your Beko appliance is built to last.
AeroFlow™
Up to 30% longer freshness. The appearance and shape of food is related to its freshness, and keeping this freshness for longer requires gentle care, just like in nature. The innovative Beko AeroFlow™ cooling system minimises temperature fluctuations inside the fridge and reduces temperature differentiations between shelves with surrounding gentle air distribution for lasting freshness.
Chiller Compartment
Maintaining a low temperature at around 0C; ideal for safely storing fresh and cooked meat and fish for longer.
LED Display
Control is completely at your fingertips without ever having to open the doors, saving you time and energy.
Door Open Alarm
An alarm will sound if you accidentally leave the door ajar.
Quick Cool Setting
Great for maintaining your food's freshness, the Quick Cool setting provides a rapid cooling process to keep nutritional values and flavours intact.
10 years parts and 1 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 6th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.19
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £263 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.