10
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr CNsfd 5203
No Frost Fridge Freezer, 60/40, Stainless Steel, D Rated
£589
Save £20
Was £609
Free Delivery
Spread the cost:
£49.09 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: CNsfd5203
- Net Capacity - Fridge 227 Litres/Freezer 103 Litres
- NoFrost stops ice build-ups in the fridge & freezer
- EasyFresh humidity controlled fruit and veg drawer to keep fruit and veg organised
- Reversible doors to suit your kitchen layout
- Warranty - 10 year Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1855 x 597 x 675
Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | CNsfd 5203 |
| Also known as: | CNsfd5203 |
| EAN: | 4016803126638 |
| 330 litre capacity - holds 18 bags of food shopping | |
| NoFrost stops ice build-ups in the fridge & freezer | |
| EasyFresh humidity controlled fruit and veg drawer to keep fruit and veg organised | |
| Reversible doors to suit your kitchen layout | |
| Dimensions (cm) - H185.5 x W60 x D67.5 |
| Product colour | Stainless steel |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | TFT |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Total net capacity | 330 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 36 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 227 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Cooling system | Dynamic (fan-assisted) |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 2 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 103 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 20 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 200.8 kWh |
| Width | 597 mm |
| Depth | 675 mm |
| Height | 1855 mm |
| Weight | 77.5 kg |
| Package weight | 6 kg |
| Package width | 615 mm |
| Package depth | 767 mm |
| Package height | 1927 mm |
| Package weight | 83.5 kg |
| No Frost system | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Country of origin | Bulgaria |
| Dairy compartment | Yes |
| Humidity control | Yes |
| Number of drawers | 3 drawer(s) |
| Total capacity | 319 L |
| Gross weight | 83.5 kg |
| Control panel | Behind door |
| Fridge number of door pocket | 2 |
| Cooling system type | DuoCooling |
| Ean | 4016803090823 |
| Twin Cooling System | Yes |
| Wine rack | Yes |
| Net weight | 77.5 kg |
10 years parts and labour warranty, subject to registration within 1 year of purchase via the Liebherr SmartDevice app. For more information go to www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/10yearguarantee-3265806
10
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 14th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £196.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.