1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Griddle not included
Leisure CS90F530X Cuisinemaster
90cm Dual Fuel Range Cooker, Stainless Steel, A Rated
Retail Price
£1,099
Save £50
Was £1,149
Free Delivery
Spread the cost:
£91.59 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 6th April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £7.59 p/m
Flexible Finance Options
£91.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: CS90F530X
- Five burner gas hob with wok burner
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 3
- Number of Zones - 5
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Leisure |
| Model | CS90F530 Stainless Steel |
| Also known as: | CS90F530X, CS90F530X Cuisinemaster |
| EAN: | 5023790032698 |
| Five burner gas hob with wok burner | |
| 63L main fan oven for faster cooking at lower temperatures | |
| 79L secondary tall fan oven for extra capacity | |
| 33L capacity third oven | |
| Grill with grill pan and handle | |
| Cook clean catalytic liners help keep the main oven clean | |
| Removable inner door glass for easy cleaning | |
| Programmable timer for main oven and keeping track of cooking times | |
| Durable cast iron pan supports | |
| Automatic ignition with flame safety device (FSD) |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 3 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 63 L |
| Oven gross capacity | 63 L |
| Oven thermostat range | 80 - 240 °C |
| Interior light | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven 2 gross capacity | 79 L |
| Oven 2 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 97.2 kg |
| Package width | 960 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1070 mm |
| Package weight | 107.1 kg |
Modern Electronic Timer
Improve your culinary skills with our precise oven timer, ensuring impeccable cooking results. From Sunday roasts to culinary masterpieces, our timer keeps you in control of your culinary endeavours, even during your busiest moments.
Catalytic Liners
Transform your cooking experience with catalytic liners. By effortlessly capturing grease and dirt inside the oven, these liners eliminate the tedious task of oven scrubbing,giving you more time to focus on creating delicious dishes.
Three Ovens
Celebrate your love for cooking with three separate ovens that offer ultimate flexibility. Ideal for hosting, the additional space allows you to prepare a mouth-watering main dish in one oven while simultaneously crafting delicious side dishes in the other two.
True Fan Cooking
Indulge in baking perfection with fan cooking technology, ensuring even heat distribution for precise, picture-perfect results. Perfect for batch baking, this innovative feature guarantees that every creation is evenly baked to perfection, leaving you with irresistibly delicious treats.
Interior Light
Enhance your culinary experience with this model's interior light, illuminating your masterpiece's cooking progress. This feature allows you to easily monitor your food's progress to ensure perfect results, all without disturbing the cooking process by opening the oven door.
Full Glass Inner Doors
Witness the magic of your culinary creations through the glass panel of the oven door. Whilst the clear glass allows you to monitor your dishes as they cook, the easily removable glass panel simplifies the cleaning process.
Griddle
Elevate your meat, fish, and vegetable dishes with the griddle's flavourful touch, transforming simple meals into delicious masterpieces. Enjoy a delightful chargrilled finish, reminiscent of outdoor barbecuing, for a truly satisfying and memorable dining experience.
Cast Iron Pan Supports
Achieve the perfect balance of style and durability with cast iron pan supports. Perfect for adding a touch of professionalism to your kitchen aesthetic, these sturdy supports provide stability while cooking on the hob.
Wok Burner
Embark on an extraordinary culinary journey with the dedicated wok burner, crafted to master Asian cuisine. Its powerful flame and ample hob space provide an ideal platform for creating sizzling stir-fries that capture the authentic flavours of Asia.
5-Burner Hob
Experience ultimate flexibility with this model's five hob burners. Unleash your inner chef and embrace the art of oriental cuisine with the dedicated wok burner, perfect for exploring the vibrant flavours of Asian recipes.
Loading
1 years parts and labour. We advise that you register your Leisure appliance and activate your warranty at www.leisurecooker.co.uk/support/registration.
1
Year
Warranty
Buy together and save more
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Hood
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 6th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £366.33 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £55 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a hood
You've added an item to your basket.