2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG DB243TX
Fully Integrated Dishwasher, 14 Place Settings, D Rated
Service that goes further
- Product code: DB243TX
- Place Settings - 14
- QuadWash
- Inverter Direct Drive
- Turbo Cycle
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 815 x 598 x 554
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | LG |
| Model | DB243TX |
| EAN: | 8806096035870 |
| QuadWash | |
| Inverter Direct Drive | |
| Turbo Cycle | |
| EasyRack Plus | |
| Dual Zone Wash | |
| ThinQ WiFi |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Inner components colour | Grey |
| Product height | Standard (80 - 85 cm) |
| Control panel colour | Silver |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display digits | 4 digits |
| Concealed heating element | Yes |
| Water fill | Cold |
| Number of baskets | 3 basket(s) |
| Baskets adjustable placement | Lower, Upper |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Upper basket rack | Foldable |
| Maximum dish size (upper basket) | 165 mm |
| Lower basket rack | Foldable |
| Lower basket rack type | Double |
| Maximum dish size (lower basket) | 300 mm |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Cutlery compartment colour | Grey |
| Additional cutlery tray | Yes |
| Included number of shelves | 3 |
| Tub material | Stainless steel |
| Languages | English |
| Door hinge | Fixed |
| Self-balancing hinge | Yes |
| Control panel type | English |
| Electronic control | Yes |
| Adjustable upper basket cup racks | Yes |
| Lower basket folding tines | 4 |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 9 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 46 dB |
| Dishwashing programs | Auto, Delicate, Download Cycle, Eco, Express, Intensive, Maintenance wash, Rinse, Turbo |
| Temperature (max) | 80 °C |
| Cycle time | 295 min |
| AquaStop function | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Drying system | Condensation |
| Automatic programs | Yes |
| Number of temperature settings | 2 |
| Cycle time (quick washing program) | 59 min |
| Integrated timer | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (min) | 1 h |
| Delay start (max) | 12 h |
| Countdown timer | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Overflow protection system | AquaStop |
| Downloadable additional programs | Yes |
| Half-load | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Number of spray zones | 2 |
| Tablet detergent function | Yes |
| Powder detergent function | Yes |
| Motor type | Brushless |
| Dirt sensor | Yes |
| Eco program duration | 295 min |
| Multitab option | Yes |
| Adjustable rinse dosage | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 60 mm |
| Remaining time indication | Yes |
| Buzzer | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Customizable interior | Yes |
| Backlight colour | White |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Apps supported | LG ThinQ |
| Apps functions | Favourite programs, Notifications, Remote diagnostics, Remote monitoring |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Feet adjustment type | Front & Rear |
| Feet extension (min) | 60 mm |
| Energy efficiency class | D |
| Water consumption per cycle | 9.9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 85 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.849 kWh |
| Power consumption (off) | 0.49 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 598 mm |
| Depth | 554 mm |
| Height | 815 mm |
| Weight | 45 kg |
| Installation compartment width | 605 mm |
| Installation compartment depth | 600 mm |
| Installation compartment height | 880 mm |
| PSTI certified | Yes |
| Extra Drying function | Yes |
| Furniture door required | Yes |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| LG technologies (dish washing) | DirectDrive Motor™, Dual Zone Wash, EasyRack™ Plus, Height Adjustable 3rd Rack, Inverter Direct Drive™, QuadWash™, Smart diagnosis, ThinQ™, Turbo cycle |
| Package dimensions (WxDxH) | 683 x 654 x 840 mm |
| Package volume | 375213 cm³ |
| Package width | 683 mm |
| Package depth | 654 mm |
| Package height | 840 mm |
| Package weight | 48.9 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 598 x 554 x 815 mm |
| Number of cycles | 9 |
| Quick wash | Yes |
| Installation compartment dimensions (WxDxH) | 605 x 600 x 880 mm |
| Gross weight | 48.9 kg |
| Country of origin | South Korea |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Required tools | Standard tool box |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1902712 |
2 years parts and labour.The manufacturer warranty is applicable for normal consumer usage. If the product is used in a commercial environment the product and its parts will have a 12 months parts and labour warranty only.We advise that you register your LG appliance and activate your warranty at www.lg.com/uk/support/product-support/product-registration/.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.