Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ninja DB351UKST
Blender
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: DB351UKST
- Powerful personal blending
- Enjoy drinks on-the-go
- Leak-proof Lid
- Included in the box
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 320 x 183 x 290
Meet Ninja BlendBoss, the blender that crushes like a pro, carries like a tumbler and stands out like a boss. Blend drinks or crush ice directly in the removeable travel 710ml* tumbler for smoothies, green juices and more, with three Auto-iQ preset modes. (*Max fill 650ml.)
Explore a range of on-trend colours to suit your vibe. The blender features a leak-proof lid. Drink in two ways, using the spout or removeable straw.
Powerful, ice-crushing blending: This personal single-serve blender packs a powerful 1100-watt motor which drives the sharp CrushBlades, pulverising ingredients in seconds. Transform ice into snow-like shaved ice.
Blend and go with the travel-friendly 710ml* BlendBoss Tumbler: Add ingredients to the cup, attach the blade and process. And it's just as easy to take it wherever you go. Complete with a comfortable carry handle, lid, removeable straw and travel-friendly design. (*Max fill 650ml.)
Leakproof Lid: Enjoy worry-free refreshment, wherever you go. Ninja’s BlendBoss travel cup becomes leakproof** when you attach the lid. (**when locked.) Designed to prevent leaks, it’s fully secure when the cap is secured with a clockwise twist.
Auto-iQ Technology: Let Ninja’s Auto-iQ technology do the hard work for you with preset programs that combine unique blending and pausing patterns. Transform ingredients with three auto modes: Smoothie, Blend & Crush. Plus includes manual Pulse mode.
Easy to clean: The BlendBoss Tumbler, Lid, Straw and CrushBlade are all dishwasher safe.
Included in the box: 1100W Motor Base, BlendBoss Travel Tumbler with Lid and Removeable Straw, CrushBlade & Recipe Guide.
| Type | Blender |
| Brand | Ninja |
| Model | DB351UKST |
| EAN: | 0622356376990 |
| Powerful personal blending: A robust 1100-watt motor drives CrushBlade to shave ice and blend through fresh and frozen fruit, vegetables and seeds | |
| Enjoy drinks on-the-go: Blend ingredients directly in the removeable travel tumbler to enjoy smoothies, protein shakes & more | |
| Leak-proof Lid: Travel tumbler wont leak when lid is attached and in the locked position. Auto iQ Technology: Easily create smoothies, crushed ice and protein shakes with 3 automatic programs: Smoothie, Blend & Crush. Also includes manual Pulse mode | |
| Included in the box: 1100W Motor Base, BlendBoss Tumbler, Lid, Removeable Straw, CrushBlade & Recipe Guide | |
| Easy to clean: Removeable parts including the BlendBoss Tumbler, Lid, Straw and CrushBlade are dishwasher safe | |
| Colour: Stone |
| Type | Tabletop blender |
| Product colour | Stone colour |
| Colour name | Stone |
| Cord length | 0.9 m |
| Locking | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Bowl capacity | 0.71 L |
| Number of speeds | 3 |
| Pulse function | Yes |
| Ice crushing | Yes |
| Control type | Buttons |
| Number of functions | 4 |
| Blending bowl material | Plastic |
| Housing material | Plastic |
| Blade material | Stainless steel |
| Power | 1100 W |
| Power source | AC |
| Width | 183 mm |
| Depth | 290 mm |
| Height | 320 mm |
| Weight | 2.6 kg |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 282 mm |
| Package height | 365 mm |
| Package weight | 3.1 kg |
| Plastic packaging weight | 0 g |
| Paper packaging weight | 500 g |
| Other packaging weight | 0 g |
| Package type | Box |
| Stainless steel blade included | Yes |
| Recipe book | Yes |
| Manual | Yes |
| Country of origin | China |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Blender
Brand
Ninja
Model
DB351UKST
Price
£129.99
Rating
-
Ean
0622356376990
PERFORMANCE
Bowl capacity
0.71 L
Control type
Buttons
Ice crushing
Yes
Number of functions
4
Number of speeds
3
Pulse function
Yes
MATERIAL
Blade material
Stainless steel
Blending bowl material
Plastic
Housing material
Plastic
FEATURES
Colour name
Stone
Cord length
0.9 m
Dishwasher-proof parts
Yes
Easy to clean
Yes
Locking
Yes
Non-slip feet
Yes
Product colour
Stone colour
Type
Tabletop blender
OTHER FEATURES
Country of origin
China
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
290 mm
Height
320 mm
Weight
2.6 kg
Width
183 mm
PACKAGING CONTENT
Manual
Yes
Recipe book
Yes
Stainless steel blade included
Yes
PACKAGING DATA
Other packaging weight
0 g
Package depth
282 mm
Package height
365 mm
Package type
Box
Package weight
3.1 kg
Package width
140 mm
Paper packaging weight
500 g
Plastic packaging weight
0 g
POWER
Power
1100 W
Power source
AC

Loading
You've added an item to your basket.