Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg DI331C
Fully Integrated Dishwasher
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: DI331C
- Place Settings - 13
- 27 minute quick wash - great if you're in a hurry
- Acoustic noise when cycle finishes
- Smeg orbital wash system, the bottom wash consists of two spray arms for an even wash throughout
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 818 x 598 x 570
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | Smeg |
| Model | DI331C |
| EAN: | 8017709346393 |
| 27 minute quick wash - great if you're in a hurry | |
| Acoustic noise when cycle finishes - the dishwasher will turn itself off at the end of the programme | |
| Smeg orbital wash system, the bottom wash consists of two spray arms for an even wash throughout | |
| 13 place settings - great for medium-sized households | |
| Automatic door opening system aids drying and saves energy |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Product height | Standard (80 - 85 cm) |
| Control panel colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Display type | LED |
| Built-in water softener | Yes |
| Cord length | 1.4 m |
| Water fill | Cold, Hot |
| Number of baskets | 3 basket(s) |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Upper basket rack | Foldable |
| Lower basket rack | Foldable |
| Lower basket rack type | Double |
| Maximum dish size (lower basket) | 30 mm |
| Anti-drip inserts | Yes |
| Tub material | Stainless steel |
| Door hinge | Sliding |
| Self-balancing hinge | Yes |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Number of washing programs | 10 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 43 dB |
| Dishwashing programs | Crystal 45°C, Eco, Express, Intensive, Mixed, Soak |
| AquaStop function | Yes |
| Number of temperature settings | 7 |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 9 h |
| Inverter technology | Yes |
| Automatic door opening | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 70 mm |
| Ready indicator | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per cycle | 73 kWh |
| Connected load | 1800 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 570 mm |
| Height | 818 mm |
| Weight | 41 kg |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 575 mm |
| Installation compartment height | 820 mm |
| Installation compartment height (min) | 820 mm |
| Installation compartment height (max) | 888 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 665 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 43 kg |
Orbital washing system
Smeg's unique orbital wash system distributes water evenly throughout your dishwasher. The machine's double spray arm contra-rotating action is perfectly shaped to direct water with precision, ensuring an excellent washing quality and a low noise level.
Inverter Motor
Some dishwasher models are fitted with a latest generation Inverter motor which guarantees a longer service life, efficiency, reduced energy consumption and noise level.
Dishwashers fitted with the Inverter Motor have a Silence program which reduces the initial noise level of the dishwasher by 2 dB (A).
DELAY TIMER
A delay timer can be set to run the programme at a convenient time or to take advantage of off-peak energy periods.
Anti Drip Inserts
Blue anti-drip inserts are installed in the lower basket of Smeg's new generation dishwashers. This addition improves drying results and cuts down drips between dish and basket.
Customers also bought
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.