2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr EWTgb3583
Integrated Wine Cooler, Black, G Rated
Retail Price
£3,152
Save £247
Was £3,399
Free Delivery
Spread the cost:
£262.67 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: EWTgb3583
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 83
- Low-vibration storage
- Ideal humidity
- Insulated glass door
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1816 x 595 x 572
Energy
Rating
| Type | Integrated Wine Cooler |
| Brand | Liebherr |
| Model | EWTgb3583 |
| EAN: | 9005382279038 |
| Low-vibration storage | |
| Ideal humidity | |
| Insulated glass door |
| Appliance placement | Built-in |
| Housing colour | Black |
| Inner colour | Grey |
| Number of shelves | 10 shelves |
| Number of doors | 1 door(s) |
| Housing material | Glass |
| Shelves material | Wood |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Bottles capacity | 83 bottle(s) |
| Product type | Compressor wine cooler |
| Number of temperature zones | 2 |
| Climate class | SN |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 32 dB |
| Wine cooler net capacity | 276 L |
| Interior light | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Temperature alarm | Yes |
| Lamp type | LED |
| Energy efficiency class | G |
| Annual energy consumption | 165 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy usage | 0.452 kWh/24h |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 1.5 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 572 mm |
| Height | 1816 mm |
| Weight | 90 kg |
| Installation compartment width | 570 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 1772 mm |
| Installation compartment height (max) | 1780 mm |
| Package width | 639 mm |
| Package depth | 639 mm |
| Package height | 1895 mm |
| Package weight | 101 kg |
Wine cooler will not store Beer/Lager at an ice cold temperature
Loading
2 years parts and labour. To activate your warranty go to home.liebherr.com/en/gbr/service/guarantee-registration-gb/guarantee-registration-gb.html.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
You've added an item to your basket.