Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense FC247D4AWLE
197l Chest Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: FC247D4AWLE
- Gross Capacity - 197 Litres
- Capacity: 191L great choice for medium-sized households
- LED Lighting
- Winter Guard
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 853 x 891 x 557
E
Energy
Rating
Hisense FC247D4AWLE 191L Chest Freezer - White
With a 191 litre capacity and space for up to 10 bags of shopping, this Hisense FC247D4AWLE chest freezer is a great option for your freezing storage needs. It's a great choice for medium-sized households. Its efficient E energy rating means you'll make some good savings on your utility bills and will only need a manual defrost every now and then. Winter Guard Technology provides reassurance when storing your freezer in garages or outbuildings, where temperatures can drop below zero. This innovative solution enables safe storage at temperatures as low as -15°C, ensuring that all your frozen items
are safeguarded against the elements, even in the most severe conditions.
| Type | 197l Chest Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | FC247D4AWLE |
| EAN: | 6921727076182 |
| Capacity: 191L great choice for medium-sized households | |
| LED Lighting: Offering brighter and more efficient lighting than standard incandescent bulbs, the LED light situated in the lid, allows you to see the contents of your chest freezer much more clearly while also saving you money | |
| Winter Guard: The special Winter Guard feature helps this chest freezer run faultlessly in environments as cold as -15 degrees which makes it perfect for being stored in an out house or garage, helping to leave more space in your house if needed |
| Product type | Chest freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door hinge | Rear |
| Control type | Rotary |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Plastic |
| Freezer net capacity | 197 L |
| Freezing capacity | 12 kg/24h |
| Storage time during power failure | 0 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-N |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer gross capacity | 197 L |
| Cooling system | Static |
| Number of ice packs | 0 |
| Thermostat | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 198 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 891 mm |
| Depth | 557 mm |
| Height | 853 mm |
| Depth without handle | 557 mm |
| Weight | 31 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 920 x 575 x 890 mm |
| Package weight | 33500 kg |
| Package width | 890 mm |
| Package depth | 575 mm |
| Package height | 920 mm |
| Package weight | 33.5 kg |
| Country of origin | China |
| Minimum operating temperature | -15 °C |
| Maximum operating temperature | 40 °C |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Static 197l Chest Freezer
Brand
Hisense
Model
FC247D4AWLE
Price
£219.00
Rating
4.8
Ean
6921727076182
DESIGN
Appliance placement
Freestanding
Built-in display
Yes
Control type
Rotary
Display placement
On door
Door hinge
Rear
Freezer number of shelves/baskets
2
Product colour
White
Product type
Chest freezer
Recessed handle(s)
Yes
Shelves material
Plastic
PERFORMANCE
Adjustable thermostat
Yes
Climate class
SN-N
Cooling system
Static
Fast freeze function
Yes
Freezer gross capacity
197 L
Freezer net capacity
197 L
Freezing capacity
12 kg/24h
Noise emission class
C
Noise level
39 dB
Number of ice packs
0
Star rating
4*
Storage time during power failure
0 h
Thermostat
Yes
ERGONOMICS
Adjustable feet
Yes
Door open alarm
Yes
Failure alarm
Yes
Temperature alarm
Yes
POWER
Annual energy consumption
198 kWh
Energy efficiency class
E
Energy efficiency scale
A to G
OTHER FEATURES
Country of origin
China
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
557 mm
Depth without handle
557 mm
Height
853 mm
Weight
31 kg
Width
891 mm
FEATURES
Maximum operating temperature
40 °C
Minimum operating temperature
-15 °C
PACKAGING DATA
Package depth
575 mm
Package dimensions (WxDxH)
920 x 575 x 890 mm
Package height
920 mm
Package weight
33500 kg
Package width
890 mm

Loading
You've added an item to your basket.