Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko FDG6231CK
Gas Cooker with Double Oven
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: FDG6231CK
- Capacity (Usable Litres) - 34/72
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 4
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 600 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Gas Cooker with Double Oven |
| Brand | Beko |
| Model | FDG6231CK |
| EAN: | 8690842686412 |
| Touch Control White LED Display | |
| Catalytic Liners | |
| Large 78L Main Oven | |
| High-Efficiency Gas Burners | |
| Four-burner Gas Hob |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Control panel material | Metal |
| Integrated clock | Yes |
| Display type | LED |
| Certification | PREN30 |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Button ignition |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 2900 W |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 2000 W |
| Cooking zone 3 position | Right front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1000 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 2000 W |
| Flame failure device | Yes |
| Pan support material | Enamelled |
| Adjustable heat settings | Yes |
| Oven size | Small |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Gas |
| Oven net capacity | 34 L |
| Grill | Yes |
| Oven position | Top |
| Oven power | 1440 W |
| Grill type | Fixed rate grill |
| Full surface grill | Yes |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Number of glass door panels | 2 |
| Removable door glass | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Open door grilling | Yes |
| Cooling fan | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Internal coating colour | Black |
| Oven 2 size | Medium |
| Oven 2 position | Bottom |
| Oven 2 net capacity | 72 L |
| Oven 2 power | 1500 W |
| Oven 2 door opening | Side opening |
| Oven 2 door material | Glass/metal |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 number of shelf positions | 5 |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 2 catalytic liners on side walls | Yes |
| Oven 2 removable shelf runners | Yes |
| Hob timer | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Hob timer type | Digital |
| Oven timer type | Digital |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Oven 2 energy efficiency class | A+ |
| Minimum fuse protection | 13 A |
| Grill plate | Yes |
| Grill plate width | 350 mm |
| Grill plate depth | 275 mm |
| Grill plate height | 40 mm |
| Gas conversion kit | Yes |
| Gas conversion kit type | LPG conversion kit |
| Number of baking trays | 3 |
| Beko technologies (cooking) | High-Efficiency™ Gas Burners |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 55.2 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1025 mm |
| Package weight | 59 kg |
| Compliance certificates | CE |
| Grill pan handle | Yes |
Touch Control White LED Display
Stay in control of your cooking with this models touch-control white LED display, ensuring precise cooking results thanks to the built-in timer. Whether it's Sunday roasts or quick mid-week family meals, the display keeps you on track, even during busy moments.
Catalytic Liners
Cleaning the inside of your oven can often be a chore, but with this ovens catalytic liners, you can relax knowing that dirt and grease are effectively caught within the oven cavity. This not only reduces food odours but also makes maintaining a clean oven effortless, saving you valuable time.
Large 78L Main Oven
Featuring a generous 78L capacity, this oven offers plenty of space to prepare large meals or handle multiple dishes simultaneously. With two wire racks and one tray included in the main oven, it provides the versatility needed to meet a variety of cooking needs.
High-Efficiency™ Gas Burners
Save money on your energy bills with our high-efficiency gas burners, available on this freestanding cooker. Designed to distribute heat quickly and evenly across the bottom of your pan, these burners are more efficient than standard ones, cutting down cooking times to save you time in the kitchen.
Four-burner Gas Hob
Perfect for your everyday cooking needs, this flexible four-burner gas hob offers three different burner sizes: a rapid burner for boiling pasta, a simmer burner for gently cooking soup, and two regular-sized burners for everything in between, allowing you to cook multiple dishes at once.
Loading
You've added an item to your basket.