2
Year
Warranty
LG GBFSJ10DPY
Fridge Freezer
£629.99
Service that goes further
- Product code: GBFSJ10DPY
- Net Capacity - Fridge 219 Litres/Freezer 113 Litres
- Quench your thirst with chilled water whenever you like with a dedicated water dispenser.
- DoorCooling cools more evenly and faster than conventional systems, preserving freshness
- Total No Frost cools faster through multiple air vents with a frost-free environment.
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1860 x 597 x 674
Energy
Rating
| Type | Fridge Freezer |
| Brand | LG |
| Model | GBFSJ10DPY |
| EAN: | 8806096858837 |
| Quench your thirst with chilled water whenever you like with a dedicated water dispenser. | |
| DoorCooling cools more evenly and faster than conventional systems, preserving freshness | |
| Total No Frost cools faster through multiple air vents with a frost-free environment. | |
| The Inverter Compressor works to cool effectively, keeping running noise to a minimum. |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Prime Silver |
| Total net capacity | 332 L |
| Climate class | T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Fridge net capacity | 219 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 2 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 113 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 202 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 597 mm |
| Depth | 674 mm |
| Height | 1860 mm |
| Weight | 72 kg |
| LG technologies (food storage) | Inverter Compressor, Total No Frost, ThinQ, Zero Clearance™, DoorCooling+™, LINEARCooling™, Smart Diagnosis, Fresh Zone |
| Package width | 651 mm |
| Package depth | 764 mm |
| Package height | 1953 mm |
| Package weight | 79 kg |
2 years parts and labour. 10 years extended warranty on Linear Compressor, this extended parts warranty is applicable on specific parts only. The consumer will be charged for labour after the product warranty has expired. Note: The manufacturer warranty is applicable for normal consumer usage. If the product is used in a commercial environment the product and its parts will have a 12 months parts and labour warranty only. We advise that you register your LG appliance and activate your warranty at www.lg.com/uk/support/product-support/product-registration/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.