5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Blomberg GEN73415E
58cm 4 Burner Gas Hob, Stainless Steel
£249.99
£255.99 with delivery
- Product code: GEN73415E
- Highly Energy Efficient Gas Burners
- High Power Wok Burner
- Cast Iron Pan Supports
- Electrical Connection - Plug In
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 46 x 580 x 510

| Type | 4 Burner Gas Hob |
| Brand | Blomberg |
| Model | GEN73415E |
| EAN: | 8690842388927 |
| Highly Energy Efficient Gas Burners | |
| High Power Wok Burner | |
| Cast Iron Pan Supports | |
| Auto Ignition | |
| Flame Failure Safety Device |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Stainless steel |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Wok |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 5000 W |
| Cooking zone 2 type | Regular |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1750 W |
| Cooking zone 3 type | Regular |
| Cooking zone 3 position | Right front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1000 W |
| Cooking zone 4 type | Simmer |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1750 W |
| Wok burner | Yes |
| Wok burner position | Left |
| Wok burner power | 5000 W |
| Pan support material | Cast iron |
| Housing material | Stainless steel |
| Adjustable flame | Yes |
| Bevelled edges | Side edges |
| Edge profile | Bevel |
| Knob type | MD-1 |
| Simmer cooking zone | 1000 W |
| Regular cooking zone | 1750 W |
| Certification | CE |
| Control type | Rotary |
| Control position | Top front |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Automatic ignition |
| Flame failure device | Yes |
| Connected load (gas) | 8600 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Gas type | Liquefied Petroleum Gas (LPG) |
| Width | 580 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 46 mm |
| Weight | 11.2 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Package tare weight | 926 g |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 610 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 12.3 kg |
| Compliance certificates | RoHS, WEEE |
Highly Energy Efficient Gas Burners
The energy-efficient gas burners use upward-facing flames to distribute heat evenly, speeding up cooking and reducing energy use.
High Power Wok Burner
The high-power wok burner delivers intense heat for faster frying, perfect for stir-fries and cooking at high temperatures.
Cast Iron Pan Supports
Cast iron pan supports provide stability and smooth sliding for your pans, making it easy to move pans between burners while cooking.
Auto Ignition
To begin cooking straight away, simply press and turn the dial for an instant, automatic ignition.
Flame Failure Safety Device
You can rest assured that if a burner's flame accidentally extinguishes, our flame failure safety device will automatically cut off the gas supply.
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.blomberg.co.uk/support/register.
5
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £83.33 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.