2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark HD446SLUK
Hair Styler
£299
£305 with delivery
- Product code: HD446SLUK
- Rotate from dryer to hair styler
- 5 ways to style - Curl, Straighten, Volumise, Smooth, Define
- Includes Auto-Wrap Curlers, Paddle Brush, Oval Brush, Concentrator & Diffuser
- Style while you dry with no heat damage
- Perfect for all hair types
- Warranty - 2 years parts and labour

| Type | Hair Styler |
| Brand | Shark |
| Model | HD446SLUK |
| EAN: | 622356322300;0622356322300 |
| Rotate from dryer to hair styler - transform your routine with powerful, fast drying & versatile multi-styling | |
| 5 ways to style - Curl, Straighten, Volumise, Smooth, Define | |
| Includes Auto-Wrap Curlers, Paddle Brush, Oval Brush, Concentrator & Diffuser | |
| Style while you dry with no heat damage | |
| Perfect for all hair types | |
| More smoothness & shine, less frizz & fly-aways* | |
| Colour: Stone | |
| vs air drying |
| Type | Multistyler |
| Technology | Warm |
| Hair curling | Yes |
| Hair texturizing | Yes |
| Hair drying | Yes |
| Number of heating levels | 3 |
| Number of speeds | 3 |
| Control type | Buttons |
| Cool shot function | Yes |
| Product colour | Stone colour |
| Colour name | Stone |
| Housing material | Plastic |
| Country of origin | China |
| Cord length | 2.44 m |
| Swivel cord | Yes |
| Power | 1650 W |
| Power source | AC |
| Width | 45.7 mm |
| Depth | 343 mm |
| Height | 45.7 mm |
| Weight | 700 g |
| Package width | 74.8 mm |
| Package depth | 78 mm |
| Package height | 155.9 mm |
| Package weight | 6.84 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Attachments quantity | 5 |
| Carrying case | Yes |
| Number of brushes | 2 |
| Number of brush heads included | 2 pc(s) |
| Concentrator nozzle | Yes |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase To activate your warranty go to www.sharkclean.co.uk/register-guarantee.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
£299
Customers also bought
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £99.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.