2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark HD701UK
Hair Styler, Black
£139.99
£145.99 with delivery
- Product code: HD701UK
- High-velocity drying
- Scalp Shield Mode
- No heat damage
- Smart styling
- Frizz control and shine
- Warranty - 2 years parts and labour

| Type | Hair Styler |
| Brand | Shark |
| Model | HD701UK |
| EAN: | 0622356359412;622356359412 |
| High-velocity drying: Delivers powerful airflow up to 100 mph for fast wet-to-dry styling and salon-quality results at home Scalp Shield Mode protects hair from extreme heat | |
| Scalp Shield Mode: Instantly lowers air temperature to a safe level, protecting new hair growth and sensitive scalps. Developed with dermatologists and approved by stylists | |
| No heat damage: Regulates temperature 1,000 times per second, never exceeding 110C, for safe, consistent styling | |
| Smart styling: Includes a Turbo Concentrator with a 360 rotatable nozzle for sleek styles, plus automatic heat and airflow adjustment for each attachment | |
| Frizz control and shine: Built-in ionising technology helps reduce frizz and enhance shine for smooth, healthy-looking hair | |
| Colour: Black |
| Cool shot function | Yes |
| Number of speeds | 3 |
| Number of heating levels | 5 |
| Ceramic heating system | Yes |
| Motor type | AC |
| Adjustable temperature | Yes |
| Number of temperature settings | 5 |
| Temperature (max) | 110 °C |
| Product colour | Black |
| Cord length | 2.4 m |
| Control type | Buttons, Slider |
| Country of origin | China |
| Power | 1750 W |
| AC input voltage | 240 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Width | 48 mm |
| Depth | 165 mm |
| Height | 201 mm |
| Weight | 750 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 172 mm |
| Package depth | 301 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 1.22 kg |
| Package type | Box |
| Concentrator nozzle | Yes |
| Number of nozzles | 1 |
| Attachments quantity | 1 |
| Manual | Yes |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase To activate your warranty go to www.sharkclean.co.uk/register-guarantee.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
£139.99
Customers also bought
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £46.66 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.