Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense HI6401BSC
60cm Induction Hob, Black
(Sold)
This repackaged item has been sold
Service that goes further
- Product code: HI6401BSC/NP
- NO PACKAGING - WAS £192.00
- 4 Induction Cooking Zones
- Automatic Pan Recognition
- Rapid Boil
- Hard Wired
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 54 x 595 x 520
| Type | Induction Hob |
| Brand | Hisense |
| Model | HI6401BSC |
| EAN: | 0200000003935 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| 4 Induction Cooking Zones - The 4-zone induction hob provides direct heat, ensuring your food is cooked in no time. With the conveniently positioned front mounted controls, you can have full control over every cooking zone | |
| Automatic Pan Recognition - Within 10 seconds of the pan touching the hob, the zone instantly activates, allowing you to start cooking straight away | |
| Rapid Boil - This setting is not just great for boiling pasta, it's ideal for searing steaks and flash frying seafood. After being activated for 5 minutes, the temperature will automatically reduce back to a low simmer | |
| Super Zone - The 230mm zone is perfectly positioned at the front of the hob, making it ideal for the use of larger pots and pans. Efficiently keeping the whole pan warm, from the centre to the edge, you'll be guaranteed even cooking results |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 59.5 cm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Regular |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 1 power | 1500 W |
| Cooking zone 2 type | Regular |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 2 power | 1500 W |
| Cooking zone 3 type | Small |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 3 power | 1200 W |
| Cooking zone 4 type | Large |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 diameter | 230 mm |
| Cooking zone 4 power | 1500 W |
| Warming zone | Yes |
| Number of warming zones | 4 |
| Warming zone shape | Round |
| Finish type | Gloss |
| Frame type | Frameless |
| Boost function | Yes |
| Number of boosters | 4 |
| Number of power levels | 9 |
| Pan detection | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Boil control function | Yes |
| Country of origin | Slovenia |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Connected load (electric) | 7200 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Width | 595 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 54 mm |
| Weight | 7.8 kg |
| Installation compartment width | 56 cm |
| Installation compartment depth (min) | 49 cm |
| Installation compartment depth (max) | 49.2 cm |
| Installation compartment height | 7 cm |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 575 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 8.3 kg |
Customers also bought
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Loading
You've added an item to your basket.