10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko HIAW64225SX
58cm 4 Burner Gas Hob, Stainless Steel
£179
£185 with delivery
- Product code: HIAW64225SX
- High-Efficiency Gas Burners
- High Power Wok Burner
- Cast Iron Pan Supports
- Hard Wired
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 46 x 580 x 510
| Type | 4 Burner Gas Hob |
| Brand | Beko |
| Model | HIAW64225SX |
| EAN: | 5023790044929 |
| High-Efficiency Gas Burners | |
| High Power Wok Burner | |
| Cast Iron Pan Supports | |
| Auto Ignition | |
| Flame Failure Safety Device |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 580 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Cast-iron |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Regular |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 5000 W |
| Cooking zone 2 type | Extra large |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1750 W |
| Cooking zone 3 type | Regular |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Right front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1000 W |
| Cooking zone 4 type | Simmer |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1750 W |
| Wok burner | Yes |
| Wok burner position | Left front |
| Wok burner power | 5000 W |
| Pan support material | Cast iron |
| Adjustable flame | Yes |
| Certification | CE,PREN30-1-1 |
| Control type | Rotary |
| Control position | Top front |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Automatic ignition |
| Flame failure device | Yes |
| Connected load (gas) | 9500 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 580 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 46 mm |
| Weight | 10.8 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Package tare weight | 1.17 kg |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 610 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 11.9 kg |
| Compliance certificates | CE |
High-Efficiency™ Gas Burners
Helping you save money on your energy bills, the special design of our high efficiency gas burners helps them distribute more heat quickly and evenly across the bottom of your pan. This makes them up to 25% more efficient than standard burners and can cut down cooking times too, helping you get dinner on the table up to 35% quicker.
High Power Wok Burner
Great for cooking stir fry, the wok burner evenly distributes high power heat across the bottom of your pan. Not only does this improve cooking performance, but it can also save you time in the kitchen by cooking your food faster too.
Cast Iron Pan Supports
Offering maximum stability for your pots and pans while you cook, the durable cast iron pan supports will also add a professional touch to your kitchen.
Auto Ignition
Using your hob is quick and easy thanks to the auto ignition. Simply press and turn the dial to begin cooking straight away.
Flame Failure Safety Device
Providing peace of mind, this device will automatically cut the gas supply if the flame accidently goes out.
Loading
10 years parts and 2 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £59.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





You've added an item to your basket.