2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark HP072UK
Air Purifier, White
£149
£155 with delivery
Service that goes further
- Product code: HP072UK
- Room Size (m²) - 23
- Save on Costly Replacements
- Anti-Allergen Filtration
- See Your Air Improve
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 295 x 234 x 234

| Type | Air Purifier |
| Brand | Shark |
| Model | HP072UK |
| EAN: | 622356319874;0622356319874 |
| SAVE ON COSTLY REPLACEMENTS: No need to replace the filter for up to 5 years.* | |
| ANTI-ALLERGEN FILTRATION: 4 filter layers capture and trap allergens and irritants | |
| SEE YOUR AIR IMPROVE: See the air quality improve before your eyes in real-time, as results and updates display on an easy-to-read LED screen | |
| POWERFUL COVERAGE: Purify up to 23 sq. m in just one hour & sq & 4 m, with 4.8 air changes per hour - perfect for small rooms & nurseries | |
| ANTI-ODOUR TECHNOLOGY: Guards against odours and releases a fresh scent as it cleans | |
| QUIET PERFORMANCE - perfect for sleeping and working at home | |
| DIMENSIONS: H30 cm x W23 cm x D23 cm. Weight: 2kg |
| Air purify rate | 69 m³/h |
| Suitable for room area up to | 23 m² |
| Noise level | 58.3 dB |
| Number of speeds | 5 |
| Suitable for room volume up to | 69 m³ |
| Timer | Yes |
| Noise level (low speed) | 58.3 dB |
| Noise level (high speed) | 58.3 dB |
| Number of modes | 5 |
| PM2.5 sensor | Yes |
| Dust sensor | Yes |
| PM10 sensor | Yes |
| Air quality sensor(s) | Yes |
| Air particle sensor | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Suitable for allergics | Yes |
| Colour | Yes |
| Night mode | Yes |
| Airflow | 18.91 l/s |
| Clean Air Delivery Rate (CADR) (dust) | 78 m³/h |
| Clean Air Delivery Rate (CADR) (smoke) | 62 m³/h |
| Clean Air Delivery Rate (CADR) (pollen) | 73 m³/h |
| Clean Air Delivery Rate (CADR) (particle) | 70 m³/h |
| Filter | Shark NeverChange5 HEPA Filter |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Placement | Desk, Floor, Table |
| Indication light | Yes |
| HEPA filter | Yes |
| Anti-odor filter | Yes |
| Anti-allergy filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Filter life (max) | 60 month(s) |
| Washable filter | Yes |
| Power consumption (max) | 19.2 W |
| Power | 19.2 W |
| Width | 234 mm |
| Depth | 234 mm |
| Height | 295 mm |
| Weight | 2 kg |
| Paper packaging weight | 1 kg |
| Package width | 254 mm |
| Package depth | 275 mm |
| Package height | 388 mm |
| Package weight | 3.46 kg |
| Package volume | 27101 cm³ |
| Manual | Yes |
| User guide | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Product dimensions (L x W x H) | 234 x 234 x 295 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 234 x 234 x 295 mm |
| Air filter | Yes |
| Country of origin | United Kingdom |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase To activate your warranty go to www.sharkclean.co.uk/register-guarantee.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.