2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark HT302UKTL
Hair Styler, Green
£139.99
Save £20
Was £159.99
£145.99 with delivery
- Product code: HT302UKTL
- 2-in-1 Styling Tool
- Frizz-Free Finish
- 24-Hour Gloss Lock: Keeps your style looking fresh and shiny all day long***
- Dual Styling Modes
- Salon-Quality Results at Home
- Warranty - 2 years parts and labour

| Type | Hair Styler |
| Brand | Shark |
| Model | HT302UKTL |
| EAN: | 622356354295;0622356354295 |
| 2-in-1 Styling Tool: Combines heat-controlled ceramic plates with powerful airflow to smooth and style in one easy step - no need for separate tools | |
| Frizz-Free Finish: Delivers sleek, glossy results without the frizz*, even on curly, coily or colour-treated hair | |
| 24-Hour Gloss Lock: Keeps your style looking fresh and shiny all day long*** | |
| Dual Styling Modes: Use Wet Mode to add volume and lift, or Dry Mode to smooth and refresh - perfect for styling on both wet and dry hair | |
| Salon-Quality Results at Home: Suitable for all hair types, giving you that just-stepped-out-of-the-salon look and feel every time | |
| Dimensions: H: 8cm, L:33cm, Width: 8cm Colour: Turquoise. |
| Type | Hot air brush |
| Technology | Warm |
| Hair straightening | Yes |
| Hair drying | Yes |
| Ceramic heating system | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Number of heating levels | 3 |
| Number of speeds | 3 |
| Control type | Buttons |
| Suitable for hair types | All hair |
| Suitable for hair length | Long, Medium, Short |
| Purpose | Dry/wet hair |
| Temperature (min) | 50 °C |
| Temperature (max) | 215 °C |
| Number of temperature settings | 3 |
| Product colour | Turquoise |
| Plate material | Ceramic |
| Bristles material | Synthetic |
| Country of origin | China |
| Auto power off | Yes |
| Cord length | 2.4 m |
| On/off switch | Yes |
| Indication light | Yes |
| Power | 1250 W |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220 V |
| Width | 81 mm |
| Depth | 331 mm |
| Height | 81 mm |
| Weight | 813 g |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 1.35 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Number of brushes | 1 |
| Manual | Yes |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase To activate your warranty go to www.sharkclean.co.uk/register-guarantee.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £46.66 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.