Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung HW-S800D/XU S Series
Sound Bar
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: HW-S800D/XU
- Audio Power Output (watts) - 330
- Number of Speakers - 10
- Incredible cinematic sound with upfiring speakers for a concert-style experience
- Hear meticulous sound precision from our ultra-slim soundbar with 10 speakers
- Warranty - 1 year parts and labour
Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 38 x 1160 x 39.9
| Type | Sound Bar |
| Brand | Samsung |
| Model | HW-S800D/XU S Series |
| Also known as: | HW-S800D/XU |
| EAN: | 8806095463841 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| Incredible cinematic sound with upfiring speakers for a concert-style experience | |
| Hear meticulous sound precision from our ultra-slim soundbar with 10 speakers | |
| Enrich your cinematic experience with TV and soundbar working together in perfect harmony | |
| Hear precise bass, clarity and tone of your audio, tuned specifically for your space | |
| Hands-free voice control with Alexa built-in allows you to skip the track or crank up the volume with ease |
| Audio output channels | 3.1.2 channels |
| RMS rated power | 330 W |
| Audio decoders | DTS 5.1, DTS Virtual:X, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Game mode | Yes |
| Front speakers RMS power | 60 W |
| Center speaker RMS power | 50 W |
| Soundbar speaker RMS power | 130 W |
| Number of speakers | 10 |
| Subwoofer included | Yes |
| Subwoofer connectivity | Wireless |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Spotify Connect | Yes |
| Night mode | Yes |
| Country of origin | Vietnam |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Soundbar power consumption | 28 W |
| Subwoofer power consumption | 26 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 1160 mm |
| Depth | 39.9 mm |
| Height | 38 mm |
| Soundbar weight | 1.4 kg |
| Subwoofer width | 238 mm |
| Subwoofer depth | 238 mm |
| Subwoofer height | 241 mm |
| Subwoofer weight | 6.4 kg |
| Package width | 1232 mm |
| Package depth | 294 mm |
| Package height | 371 mm |
| Package weight | 11 kg |
| Wall mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
Voice Assistants
Effortlessly control your soundbar with Amazon Alexa built-in* and Google voice assistant. Our smart soundbar lets you play music, check the weather, search the web, and more all you have to do is ask.
Adaptive Sound
Experience sound like never before. Adaptive Sound uses advanced AI to tailor the audio to match whatever you're watching. Feel like you're a part of the action watching movies; or enjoy music like youre at the concert. Even at low volume, it clarifies voices to catch every word.
Built-in Centre Speaker and AVA
Experience crystal clear dialogue thanks to a special built-in center speaker and Active Voice Amplifier (AVA) that detects background noise and clarifies the voices on your screen. No more rewinding to hear the conversation in your favourite shows. Available only at Samsung.
Game Mode Pro
Dive deep into the action using our special gaming setting. Experience the roar of a sports car on the open road and hear opponents sneaking up behind you with pinpoint directional sound. It's all configured automatically to help you make most of your gaming experience.
Wi-Fi and Bluetooth Connection
Connect your soundbar wirelessly with Bluetooth or Wi-Fi for a mess-free solution. With this feature you can position your soundbar anywhere in the room without the need for trailing cables. Play music straight from your favourite apps or get optimised sound functionality using the SmartThings app.
AirPlay2 and Chromecast Built-In
Say goodbye to your remote. Use your iPhone with AirPlay 2 to control the volume and switch songs. Play your favourite tunes in one room, stream a podcast in another. If you get a call, no worries your friends can take over with their music seamlessly.
Tap Sound
Streaming your favourite music has never been easier. Simply tap your Galaxy Android smartphone* on your soundbar and enjoy rich sound quality without the hassle of manual pairing. Yes, it's really that easy.
Samsung Audio Lab
Tested and tuned at the California Audio Lab, where our world-class audio engineers apply the advanced acoustic technologies and cutting-edge computer modelling to give you perfectly balanced, space-filling sound.
SmartThings App
With the SmartThings app, you can connect and control your soundbar with 1000s of other smart devices all in one place*. Whether theyre from Samsung or other brands such as Amazon, Google, Philips Hue or Ring.
One Remote Control
Simplify your life with a single remote. Samsung's Smart Remote lets you effortlessly control multiple connected devices with just one click. It's not just for your soundbar; it can link up with various compatible devices from your TV to your set-top box.
HDMI eARC
Other HDMI ports can't support the full Dolby Atmos or DTS:X experience. But with this cinematic soundbar, you can kick back, unwind, and savour the original, high-quality audio delivered through HDMI eARC (Audio Return Channel) for the ultimate surround sound experience.
Wireless Surround Sound Compatible
Say goodbye to messy cables - upgrade your cinematic experience with our wireless surround sound rear speakers. It seamlessly fits within your space for a hassle-free immersive setup.*
Ultra Slim Soundbar Skin
Give your Soundbar a makeover with the Ultra Slim Soundbar Skin. Pick a style that pairs with your Samsung TV for a perfectly coordinated look.
Loading
You've added an item to your basket.