3
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Blomberg KGM4574V
Frost Free Fridge Freezer, 50/50, White, E Rated
£449.99
Free Delivery
- Product code: KGM4574V
- Net Capacity - Fridge 168 Litres/Freezer 102 Litres
- VitaminCare+
- Frost Free
- Food Protector Technology
- Warranty - 3 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1824 x 540 x 625

Energy
Rating
| Type | Frost Free Fridge Freezer |
| Brand | Blomberg |
| Model | KGM4574V |
| EAN: | 8690842786013 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| VitaminCare+ | |
| Frost Free | |
| Food Protector Technology | |
| Chrome Wire Wine Rack | |
| LED Lighting | |
| Adjustable Glass Shelves | |
| Adjustable Thermostat | |
| Reversible Door |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door handle(s) note | External Handle |
| Chrome wire wine rack | Yes |
| Flame-retardant back | Yes |
| Food protector technology | Yes |
| Total net capacity | 270 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Minimum operating temperature | -15 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fridge net capacity | 168 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 102 L |
| Freezing capacity | 5.7 kg/24h |
| Storage time during power failure | 14 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Freezer temperature rise (max) | 14 °C/h |
| Minimum operating temperature (freezer) | -15 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment net capacity | 168 L |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 244 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 625 mm |
| Height | 1824 mm |
| Weight | 57 kg |
| Package tare weight | 3.33 kg |
| Package width | 580 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 1910 mm |
| Package weight | 61 kg |
| No Frost system | Yes |
VitaminCare+
VitaminCare+ simulates natural sunlight to preserve nutrients in your fruit and vegetables, so you can enjoy a healthier lifestyle with more nutritious meals than ever.
Frost Free
Our Frost Free freezers maintain a dry environment to prevent ice buildup, so youll never need to manually defrost, saving you time and hassle.
Food Protector Technology
Thanks to Blomberg's Food Protector Technology, our freezers work in temperatures as low as -15C, allowing safe storage even in garages or outbuildings during winter.
Chrome Wire Wine Rack
Fusing functionality and style, our elegant chrome wire wine rack gives you a dedicated space to store your wine and 2 litre bottles.
LED Lighting
Bright and long-lasting, our LED lighting makes it easier to see the contents of your fridge. It's also highly energy efficient, making it ideal for the eco-conscious household.
Adjustable Glass Shelves
Our adjustable glass shelves make it easy to store taller items by adjusting the height, ensuring optimal space for all your groceries.
Adjustable Thermostat
Giving you complete control over your appliance, the temperature of both the fridge and freezer can be easily adjusted to suit the food that's stored inside.
Reversible Door
Designed to suit multiple kitchen layouts, our appliance doors can be easily reversed to make installation smooth and trouble-free.
3 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.blomberg.co.uk/support/register.
3
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £150 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.