2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff KI5871SE0G N30
Low Frost Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 70/30, E Rated
Retail Price
£699
Save £60
Was £759
Free Delivery
Spread the cost:
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now and get this from Tue 19th May
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.29 p/m
Flexible Finance Options
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: KI5871SE0G
- Net Capacity - Fridge 200 Litres/Freezer 70 Litres
- Fresh Safe
- Eco Air Flow
- Our safety glass shelves happily shoulder generous loads of delicacies in your fridge
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1772 x 541 x 548
Energy
Rating
| Type | Low Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Neff |
| Model | KI5871SE0G N30 |
| Also known as: | KI5871SE0G |
| EAN: | 4242004275695 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| Fresh Safe – Fridge drawer for dedicated fresh fruit and veg storage | |
| Eco Air Flow – Even air circulation for constant temperatures and fast cooling | |
| Our safety glass shelves happily shoulder generous loads of delicacies in your fridge | |
| LED Light – Pleasant illumination for the entire fridge, with long-life LEDs |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door hinge | Right |
| Furniture Door Hinge | Sliding |
| Reversible doors | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 270 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Fridge net capacity | 200 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Number of removable shelves | 4 |
| Fridge door balconies | 4 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 70 L |
| Freezing capacity | 3.2 kg/24h |
| Storage time during power failure | 12 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Ice cube tray | Yes |
| Super freeze function | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Cord length | 2.3 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 216 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 541 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 1772 mm |
| Weight | 50.9 kg |
| Installation compartment width | 56 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Installation compartment height | 177.5 cm |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.neff-home.com/uk/service/warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Tue 19th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.