5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff KI7851FE0G N30
No Frost Integrated Fridge Freezer, Fixed Hinge, 50/50, E Rated
Retail Price
£779
Free Delivery
Spread the cost:
£64.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KI7851FE0G
- Net Capacity - Fridge 150 Litres/Freezer 99 Litres
- Fresh Safe - Fridge drawer for dedicated fresh fruit and veg storage
- Adjustable Glass Shelves
- Our safety glass shelves happily shoulder generous loads of delicacies in your fridge
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1772 x 541 x 548
Energy
Rating
| Type | No Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Neff |
| Model | KI7851FE0G N30 |
| Also known as: | KI7851FE0G |
| EAN: | 4242004278436 |
| Fresh Safe - Fridge drawer for dedicated fresh fruit and veg storage | |
| Adjustable Glass Shelves - Height adjustable shelves create the space you need for inspiring dishes in your fridge | |
| Our safety glass shelves happily shoulder generous loads of delicacies in your fridge |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Door hinge | Right |
| Door assembly | Door slider |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 249 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Fridge net capacity | 150 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Fridge door balconies | 2 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 99 L |
| Freezing capacity | 5.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 10 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Freezer interior light | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Cord length | 2.3 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 239 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 541 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 1772 mm |
| Weight | 54.1 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 1775 mm |
| Installation compartment height (max) | 1775 mm |
| NEFF technologies (food storage) | Fresh Safe, SuperCooling |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.neff-home.com/uk/service/warranty.
5
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £259.67 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.