1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Air Con Centre KYR-05CO/ACC
Portable Air Conditioner, Vented, White
£229
£235 with delivery
- Product code: KYR-05CO/ACC
- Functions - Cooling, Dehumidifying, Fan
- Room Size (m²) - 14
- This Product Requires Venting Outside
- Electronic control with LED display
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 687 x 334 x 327
| Type | Portable Air Conditioner |
| Brand | Air Con Centre |
| Model | KYR-05CO/ACC |
| Also known as: | KYR05COACC |
| EAN: | 5060974531073 |
| 3-mode settings consist of Cool, Dehumidify and Fan | |
| Electronic control with LED display | |
| Auto-evaporative system and R290 refrigerant | |
| 2 fan speeds | |
| Thermostat range from 16°C to 31°C | |
| Directional air louvers | |
| 360 degree wheels and handle for easy movement | |
| Easy to access washable mesh filter | |
| 1.5m Exhaust hose, adapters, window slide bar and remove control included |
| Cooling Capacity (BTU) | 5,000 |
| Power Supplier | 220-240V/50Hz |
| Rated Power Input | 780w |
| Rated Input | 575W |
| Refrigerant | R290 |
| Dehumidification Capacity | 36 L/day |
| Air Circulation (CFM) | 300m³/h |
| Noise | S65dB |
| Timer | 1-24h |
| Application Area | 9-14m² |
| Control Type | Control Panel & Remote Controller |
| Body Size (mm) | W 335 x D 327 x H 687 |
| Carton Size (mm) | W 385 x D 349 X H 852 |
| Net Weight (kg) | 19 |
| Gross Weight (kg) | 23 |
1 year parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £76.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More


Loading
You've added an item to your basket.