1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LuxAir KYR35GW/AG-H
Portable Air Conditioner - 12000 BTUs, Vented, White, A Rated
£689
Save £10
Was £699
Spread the cost:
£57.42 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: KYR35GW/AG-H
- Functions - Cooling, Dehumidifying, Heating
- Room Size (m²) - 35
- This Product Requires Venting Outside
- Remote control
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 730 x 360 x 430
Energy
Rating
| Type | Portable Air Conditioner - 12000 BTUs |
| Brand | LuxAir |
| Model | KYR35GW/AG-H |
| Also known as: | KYR35GWAGH |
| EAN: | 3810035012018 |
| Remote control | |
| High effi ciency performance | |
| Adjustable fan speeds for rapid cooling or minimum noise | |
| Plug & Play anywhere operation | |
| A timer feature that will turn the unit on and off automatically | |
| High effi ciency air fi lters to remove odours and particles | |
| Anti-mould coating for hygienic operation | |
| Digital display to show operational settings and temperature |
| Type | Monobloc mobile air conditioner |
| Air conditioner functions | Cooling, Dehumidifying, Heating |
| Cooling capacity (max) | 12000 BTU/h |
| Sound power level | 65 dB |
| Heating capacity (max) | 12700 BTU/h |
| Cooling capacity in watts (max) | 3500 W |
| Heating capacity in watts (max) | 3700 W |
| Cooling energy efficiency (EER, W/W) | 2.6 |
| Heating energy efficiency (COP, W/W) | 2.3 |
| Dehumidifier function | Yes |
| Dehumidifying capacity | 1.2 l/h |
| Airflow (high speed) | 380 m³/h |
| Suitable for room area up to | 35 m² |
| Hose length | 1.5 m |
| Hose diameter | 150 mm |
| Air filter | Yes |
| Refrigerating medium | R290 |
| Timer | Yes |
| Remotely operated | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Energy efficiency class (cooling) | A |
| Energy efficiency class (heating) | A |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power consumption (cooling) | 1346 W |
| Power consumption (heating) | 1391 W |
| Current (cooling) | 5.5 A |
| Current (heating) | 6 A |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Width | 360 mm |
| Depth | 430 mm |
| Height | 730 mm |
| Weight | 30 kg |
| Remote control included | Yes |
This product is not designed for cooling computer rooms (or similar) and cannot be used 24 hours a day. It is a portable device and is designed for 50% on time and 50% off time per 24 hours. The guarantee will be void if the product is misused in the incorrect environment.
1 year parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
1
Year
Warranty
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 27th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £229.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.