5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LGPACK3510
LG OLED42C55LA 42" OLED Smart Television + US70TY.AGBRLLK Sound Bar
£998.50
Spread the cost:
£83.21 for 12 months at 0.0% APR***
Save £299.50
Separate Price: £1,298
Service that goes further
OLED42C55LA
42" OLED Smart Television
- G
- Screen (Inches/Type) - 42 4K Ultra HD OLED evo
- Operating System - WebOS
- Advanced a9 AI processor for stunning pictures and sound
- Perfect Black - self-lit pixels provide infinite contrast
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 577 x 932 x 170
- Warranty - 5 years parts and labour
US70TY
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 400
- Number of Speakers - 6
- 400W Total Power & 3.1.1 Channels
- Centre up-firing speaker for clear dialogue
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 63 x 950 x 115
- Warranty - 1 year parts and labour
LG OLED42C55LA
42" OLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, G Rated
| Type | 42" OLED Smart Television |
| Brand | LG |
| Model | OLED42C55LA |
| Components | OLED42C55LA, US70TY.AGBRLLK |
| Also known as: | LGPACK3510 |
| EAN: | 8806096369395 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| Advanced a9 AI processor for stunning pictures and sound - Designed for and exclusive to LG OLED | |
| Perfect Black - self-lit pixels provide infinite contrast | |
| Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services | |
| Ultra Slim Design - sharp profile, narrow bezels and premium stand | |
| Immersive entertainment with Dolby Atmos & Vision, VRR, G-sync, and Freesync |
| Display diagonal | 106.7 cm (42) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED evo |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Motion interpolation technology | OLED Motion |
| Response time | 0.1 ms |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | PAL |
| Digital signal format system | DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | WebOS |
| Timeshift | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Video apps | Amazon Prime Video, Apple TV, Chili, DAZN, Disney+, NOW TV, Netflix, Paramount+, Rakuten TV, Twitch, YouTube |
| Music apps | Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| TV Sound Mode Share | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Miracast | Yes |
| Browsing | Yes |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Metallic |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 200 mm |
| Introduction year | 2025 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Cinema HDR, Dolby Vision |
| Game mode | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| Video upscaling | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| Composite video in | 0 |
| Composite video out | 0 |
| Audio (L/R) in | 0 |
| Audio (L/R) out | 0 |
| Digital audio optical out | 1 |
| SCART ports quantity | 0 |
| Control type | Remote |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Programming period | 8 day(s) |
| Number of OSD languages | 38 |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Firmware upgradeable via | Network, USB |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Power consumption (typical) | 52 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 52 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 91 kWh |
| PSTI certified | Yes |
| LG technologies (AV/TV) | AI Acoustic Tuning, AI Sound Pro, AI Super Upscaling 4K, AMD FreeSync™ Premium, Auto Low Latency Mode, Bluetooth Surround Ready, Dolby Atmos®, Dolby Vision™, Dynamic Tone Mapping Pro, Filmmaker Mode™, Game Optimiser, HDR, LG Channels, LG Content Store, LG Self-Lit OLED Technology, LG Sound Sync, Magic Remote Control, NVidia G-Sync® Technology, OLED Motion, ThinQ™, WOW Interface, WOW Orchestra, WebOS Smart TV, Works With Apple HomeKit, Works with Amazon Alexa |
| Width (with stand) | 932 mm |
| Depth (with stand) | 170 mm |
| Height (with stand) | 577 mm |
| Weight (with stand) | 10.1 kg |
| Width (without stand) | 932 mm |
| Depth (without stand) | 41.1 mm |
| Height (without stand) | 540 mm |
| Weight (without stand) | 9.8 kg |
| Package width | 1060 mm |
| Package depth | 152 mm |
| Package height | 660 mm |
| Package weight | 12.7 kg |
| Package type | Box |
| Remote control included | Yes |
| E-manual | Yes |
| Country of origin | Poland |
LG US70TY
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | LG |
| Model | US70TY |
| Components | OLED42C55LA, US70TY.AGBRLLK |
| Also known as: | LGPACK3510 |
| EAN: | 8806098767175 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| 400W Total Power & 3.1.1 Channels | |
| Centre up-firing speaker for clear dialogue | |
| Dolby Atmos for above and around sound | |
| WOW Orchestra: Uses LG Sound Bar & compatible LG TV speakers together for more impactful sound | |
| 120Hz 4K Pass-through & VRR/ALLM for Dynamic Gaming Sound |
| Audio output channels | 3.1.1 channels |
| RMS rated power | 400 W |
| Audio decoders | DTS, DTS Digital Surround, DTS-HD HR, DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD |
| Equalizer modes | Bass Blast, Bass Blast+, Game, Movie, Sport, Standard |
| Equalizer | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Game mode | Yes |
| Soundbar speaker RMS power | 180 W |
| Impedance | 6 O |
| Number of speakers | 6 |
| Subwoofer included | Yes |
| Subwoofer type | Active subwoofer |
| Subwoofer connectivity | Wireless |
| Subwoofer RMS power | 220 W |
| Subwoofer impedance | 3 O |
| Subwoofer sensitivity | 86 dB |
| Bass reflex | Yes |
| Subwoofer location | Separate |
| Product colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Consumer Electronics Control (CEC) | SimpLink |
| Auto power off | Yes |
| Supported radio bands | Not supported |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Video formats supported | Not supported |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth codec | SBC / AAC |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| USB port | Yes |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Digital audio optical in | 1 |
| Soundbar power consumption | 33 W |
| Subwoofer power consumption | 33 W |
| Power consumption (typical) | 66 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 950 mm |
| Depth | 115 mm |
| Height | 63 mm |
| Soundbar weight | 3 kg |
| Subwoofer width | 200 mm |
| Subwoofer depth | 285 mm |
| Subwoofer height | 377 mm |
| Subwoofer weight | 5.7 kg |
| Package width | 1015 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 457 mm |
| Package weight | 13.3 kg |
| Cables included | Optical |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| LG technologies (AV/TV) | AI Sound Pro, Dolby Atmos®, WOW Interface, WOW Orchestra |
| Optical disc player type | Not included |
5 years parts and labour.The warranty is registered on behalf of the customer with Domestic and General.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.