1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Masterbuilt MB20181722
Pizza Oven (Fits MB800 & MB1050 only), Black
£179
Service that goes further
- Product code: MB20181722
- Master the perfect pizza in under 5 minutes
- 360 air flow convection for ideal consistency
- Best suited for Masterbuilt Gravity Series 800 and 1050 Grills
- Premium stainless-steel interior with a porcelain-coated exterior
- Includes a pizza stone for non-stick cooking, along with additional sizing pieces to fit the oven in your grill
- Warranty - 1 year Warranty
| Type | Pizza Oven (Fits MB800 & MB1050 only) |
| Brand | Masterbuilt |
| Model | MB20181722 |
| EAN: | 0094428277199 |
| Master the perfect pizza in under 5 minutes | |
| 360 air flow convection for ideal consistency | |
| Best suited for Masterbuilt Gravity Series 800 and 1050 Grills | |
| Premium stainless-steel interior with a porcelain-coated exterior | |
| Includes a pizza stone for non-stick cooking, along with additional sizing pieces to fit the oven in your grill | |
| Compatible with most gas, charcoal, and pellet grills. See Grill Fit Guide for Pizza Oven dimensions and panel sizing |
| Type | Pizza oven attachment |
| Product colour | Black, Wood |
| Material | Porcelain, Stainless steel |
| Compatibility | Best suited for Masterbuilt Gravity Series® 800 and 1050 Grills |
| Width | 490 mm |
| Depth | 410 mm |
| Height | 140 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
1 year warranty on production issues only, not on wear and tear. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
1
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Loading
You've added an item to your basket.