Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fridgemaster MCF142EB
142l Chest Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: MCF142EB
- Net Capacity - 142 Litres
- Electronical control
- Recessed handle
- Basket
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 854 x 625 x 559
E
Energy
Rating
This black Fridgemaster chest freezer is ideal for keeping topped up with your favourite foods. Its 142 litre capacity offers plenty of space for 7 grocery bags filled with meats, treats and naughty desserts. If you’re storing it in your garage, the special Winter Guard technology means it’ll even run brilliantly in rooms as cold as -15 degrees. And because it comes with handy temperature controls, changing the settings couldn’t be easier. This model will also need defrosting every so often to keep it ticking over all year round.
| Type | 142l Chest Freezer |
| Brand | Fridgemaster |
| Model | MCF142EB |
| EAN: | 5055784701815 |
| Electronical control | |
| Recessed handle | |
| Basket | |
| Winter Guard technology (-15C) |
| Product type | Chest freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Freezer number of shelves/baskets | 1 |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door hinge | Up |
| Refrigerating medium | R600a |
| Freezer net capacity | 142 L |
| Freezing capacity | 7 kg/24h |
| Storage time during power failure | 16 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 40 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Certification | CE, UKCA |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 5 mm |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 183 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Width | 625 mm |
| Depth | 559 mm |
| Height | 854 mm |
| Depth without handle | 625 mm |
| Weight | 27 kg |
| Package width | 655 mm |
| Package depth | 575 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 29 kg |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Static 142l Chest Freezer
Brand
Fridgemaster
Model
MCF142EB
Price
£199.00
Rating
4.9
Ean
5055784701815
DESIGN
Appliance placement
Freestanding
Door hinge
Up
Freezer number of shelves/baskets
1
Product colour
Black
Product type
Chest freezer
Recessed handle(s)
Yes
Refrigerating medium
R600a
PERFORMANCE
Certification
CE, UKCA
Climate class
SN-T
Freezer net capacity
142 L
Freezing capacity
7 kg/24h
Noise emission class
C
Noise level
40 dB
Star rating
4*
Storage time during power failure
16 h
POWER
AC input frequency
50 Hz
AC input voltage
220-240 V
Annual energy consumption
183 kWh
Energy efficiency class
E
Energy efficiency scale
A to G
ERGONOMICS
Adjustable feet
Yes
Cord length
2 m
Feet adjustment
5 mm
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
559 mm
Depth without handle
625 mm
Height
854 mm
Weight
27 kg
Width
625 mm
PACKAGING DATA
Package depth
575 mm
Package height
890 mm
Package weight
29 kg
Package width
655 mm

Loading
You've added an item to your basket.