2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MDRC564FZE01
Static 418l Chest Freezer, White, E Rated
Service that goes further
- Product code: MDRC564FZE01
- Net Capacity - 418 Litres
- Suitable for out buildings to -18c
- Deep Freeze -30c
- Convertible From Freezer to Fridge
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 853 x 1416 x 750
Energy
Rating
| Type | Static 418l Chest Freezer |
| Brand | Midea |
| Model | MDRC564FZE01 |
| EAN: | 6940461942775 |
| Suitable for out buildings to -18c | |
| Deep Freeze -30c | |
| Convertible From Freezer to Fridge | |
| Easy Digital Control | |
| Inverter Quattro | |
| Super Freeze | |
| Inverter Compressor | |
| Stable Temperature Control |
| Product type | Chest freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Freezer net capacity | 418 L |
| Freezing capacity | 19 kg/24h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | D |
| Noise level | 44 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -18 - 43 °C |
| Interior light | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 269 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Width | 1416 mm |
| Depth | 750 mm |
| Height | 853 mm |
| Weight | 54.5 kg |
| Package width | 1449 mm |
| Package depth | 778 mm |
| Package height | 874 mm |
| Package weight | 59.5 kg |
| Total net capacity | 418 L |
| Country of origin | China |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Midea technologies (food storage) | 100 Hour Power Outage, -30c Deep Freeze, Convertible from Freezer to Fridge, Counter Balanced Lid, Digital Control, Fast Freeze, Suitable For Outbuildings -18c, Super Freeze |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.midea.com/uk/support.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £55.99 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.